Z jakimi problemami zgłosić się do psychodietetyka?

Utworzone przez: Mariusz Nowak | 2020-04-28

Problem z właściwym odżywianiem może mieć źródło w naszej psychice. Czasem ciężko sobie z nim poradzić samodzielnie – wtedy dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy osoby zajmującej się psychodietetyką, czyli dziedziną łączącą wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki.

Kim jest psychodietetyk?

Z określeniem psychodietetyki mógł spotkać się prawie każdy, kto bezskutecznie próbuje poradzić sobie ze swoimi dotychczasowymi nawykami żywieniowymi. Już sama nazwa sugeruje, czego możemy spodziewać się po specjaliście, który zajmuje się tą dziedziną. Łączy ona w sobie wiedzę psychologiczną oraz tę z zakresu dietetyki. Poznanie teoretycznych aspektów tych dziedzin w przypadku psychodietetyki to zaledwie podstawa. Specjalista powinien wyróżniać się wyczuciem, ale też przenikliwością.

Wiele problemów z prawidłowym odżywianiem, a tym samym – chorób z tym związanych – ma swoje korzenie w psychice. Psychodietetyk pomoże dotrzeć do ich źródła i wdroży odpowiednie kroki. Jednocześnie, jego wiedza w zakresie żywienia pozwoli dostosować jadłospis do konkretnych potrzeb. Pomoc tego typu specjalisty w wielu przypadkach jest nieoceniona. Jego wsparcie pozwoli dotrzeć do właściwego źródła problemu – współpraca nie jest nastawiona na szybkie efekty, lecz na skuteczną zmianę dotychczasowego trybu życia. Jednocześnie, dzięki psychodietetykowi zadbamy o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Wielu osobom pomoc specjalisty pozwoliła zmienić życie, a także uniknąć poważnych konsekwencji związanych z nieodpowiednim żywieniem. Jeśli więc czujemy, że nasze problemy, takie jak zaburzenia odżywiania, nas przerastają, warto swoje kroki skierować do psychodietetyka.

Z czym może pomóc psychodietetyk?

psychodietetyk - pomóc

Może wydawać się, że do psychodietetyka można zgłosić się jedynie z poważnymi problemami. Jednak jego wsparcie może być nieocenione w wielu sytuacjach. Z czym może pomóc psychodietetyk?

  • leczenie zaburzeń odżywiania – jest to jeden z najczęściej wymienianych obszarów pracy psychodietetyka. Pomaga on poradzić sobie z procesami psychicznymi, które odpowiadają za choroby takie jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja.
  • nieskuteczne odchudzanie – nadwaga i otyłość może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak czasem próby utraty wagi są nieskuteczne – wtedy do problemu należy podejść kompleksowo.
  • wyrabianie nowych nawyków żywieniowych – odpowiedni jadłospis jest kluczowy dla zdrowia całego ciała. Wyrabianie nowego sposobu odżywiania jest trudnym procesem, a ułatwić to może profesjonalne wsparcie.
  • wsparcie, motywacja i praca z czynnikami społecznymi – psychodietetyk dzięki wiedzy z zakresu psychologii pomoże odnaleźć motywację i rozpocznie pracę u źródła przy problemach typu kompulsywne objadanie.
  • opracowanie planu żywieniowego – psychodietetyk stworzy indywidualnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań dzięki połączeniu wiedzy dietetycznej i psychologicznej.
  • zapobieganie powrotom do niezdrowych nawyków – utrata wagi lub przybranie kilogramów to tylko część sukcesu. Utrzymanie zdrowego odżywiania wymaga wiele pracy – dobrze także w tym zakresie zaufać specjaliście, który zna się także na psychologii.

Psychodietetyk przy walce z otyłością i nadwagą

walka z otyłością i nadwagą

Nadwaga i otyłość to jeden z największych współczesnych problemów. Nadmiarowe kilogramy prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak pierwotną przyczyną nie jest nieodpowiednia dieta. Powszechnym problemem osób z nadwagą lub otyłością jest zdominowanie życia przez jedzenie. Źródeł tego stanu rzeczy może być wiele – zajadanie problemów czy uzależnienie od słodyczy są dość częste, ale nie jedyne. Dlatego w przypadku nadwagi lub otyłości zmiana jadłospisu to tylko część pracy nad problemem. Często także kwestie psychiczne nie pozwalają zejść do pożądanej wagi lub jej utrzymać. Aby osiągnąć sukces, do problemów dobrze jest podejść kompleksowo – zarówno od strony żywieniowej, jak i psychicznej. Rola psychodietetyka jest w tym zakresie nieoceniona. Pomoże on nie tylko odnaleźć źródło problemu, ale też ułatwi ten trudny proces. Zmiana nawyków nie jest łatwa, wymaga wiele wyrzeczeń, w związku z czym często pojawia się zwątpienie. Osoby z nadwagą lub otyłością mają także często problem z akceptacją swojego ciała, może się także pojawiać jego zaburzony obraz. W tej sytuacji pomoc psychodietetyka jest nieoceniona. Pozwala ona na skuteczną walkę z niezdrowymi nawykami, ale też zapewnia lepsze samopoczucie i rozwiązanie problemów natury psychicznej.

Psychodietetyk przy zaburzeniach odżywiania

Zaburzenia odżywiania to ogromny problem wielu osób, współcześnie dość powszechny. Źródła chorób takich jak anoreksja, czyli jadłowstrętu psychicznego, bulimia, czyli żarłoczności psychicznej, czy ortoreksja, czyli obsesji na punkcie zdrowej żywności, zakorzenione są bezpośrednio w psychice. Najczęściej jako ich przyczynę wymienia się zaburzony obraz swojego ciała, jednak nieraz jest to jedynie część problemu i do odpowiedniego leczenia należy podejść z właściwą wnikliwością i wyczuciem. Wyjście z choroby to długotrwały proces – zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym. Konieczne jest także dbanie o to, by objawy nie powróciły. Sama choroba pozostaje na lata. Psychodietetyk w jednej osobie łączy odpowiedź na potrzeby pacjenta. Może się zająć kompleksowo osobą zmagającą się z zaburzeniami odżywiania. Długotrwała współpraca najczęściej jest konieczna, aby wrócić do zdrowia. Psychodietetyk wdroży odpowiednią terapię psychiczną, a także będzie kontrolował jadłospis, który pozwoli na unormowanie wagi, uzupełnienie niedoborów i powrót do normalnego życia. Nie można zapominać także o nowych nawykach w zakresie radzenia sobie ze stresem, emocjami czy w końcu z obrazem swojego ciała i jego akceptacją. Kompleksowe podejście pozwala na powrót do zdrowia w każdym obszarze życia.

Psychodietetyk przy nauce nowych nawyków żywieniowych

Jednak nie tylko osoby o nieodpowiedniej masie ciała (ważące zbyt dużo lub za mało) mogą mieć problem z jedzeniem, właściwym odżywianiem oraz związanymi z nimi problemami. W obecnych czasach, gdy dominuje przetworzone, niezdrowe jedzenie – nawyki żywieniowe wielu z nas pozostawiają wiele do życzenia. Nieraz zmagamy się z podjadaniem, uzależnieniem od niezdrowego jedzenia, niedoborami czy chorobami, które wymagają od nas zmiany sposobu odżywiania. Niezależnie od przyczyny, która sprawia, że chcemy zmienić swoje nawyki, jest to proces, który wymaga wiele pracy i samozaparcia. Nieraz źródło naszych przyzwyczajeń jest głęboko w naszej psychice. Samodzielne zmierzenie się z nimi wymaga wiele pracy i samozaparcia. Często, mimo najszczerszych chęci, jest to trudne, a nawet wręcz niemożliwe. Wtedy z pomocą przychodzi psychodietetyk, czyli osoba, która zadba nie tylko o rozpisanie jadłospisu i wytłumaczeniem zasad zdrowego odżywiania. Często zmiana nawyków żywieniowych wymaga także wsparcia od strony psychicznej. Psychodietetyk przyjrzy się także czynnikom społecznym, które mogą prowadzić do niewłaściwego odżywiania. Dużym wsparciem jest również opracowanie indywidualnego planu żywieniowego, który będzie odpowiedni nie tylko dla naszych indywidualnych potrzeb, ale też gustu. Nowa dieta nie musi być niesmaczna – specjalista stworzy jadłospis, który będzie odpowiedni także w tej kwestii.

Psychodietetyka a brak akceptacji swojego wyglądu

Zaburzony obraz swojego ciała i brak akceptacji swojego wyglądu to bardzo powszechny problem. Dotyka on jednakowo osoby otyłe, mające normalną wagę oraz cierpiące na niedowagę. Często jest to bardzo głęboko zakorzenione w psychice. Brak akceptacji i zaburzony obraz swojego ciała często dotykają nie tylko osobę, którą dotyczą, ale często też najbliższych. Praca nad głęboko zakorzenionymi przekonaniami jest trudna i dobrze jest mieć po swojej stronie specjalistę, który pomoże zidentyfikować problem, a także skutecznie sobie z nim poradzić. Często potrzebna może być długotrwała terapia, która pozwoli nam dostrzec i zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest. Nieraz jest to także jeden z elementów pracy nad swoją wagą, czyli zrzuceniem lub przybraniem kilogramów. Dlatego kolejną zaletą usług psychodietetyka jest fakt, że może on skomponować odpowiedni jadłospis, dzięki któremu nie tylko poczujemy się lepiej, ale też osiągniemy założone cele. Współpraca ze specjalistą w tej dziedzinie jest ogromną pomocą. Jeśli nie akceptujemy swojego wyglądu i ten fakt wpływa na całe nasze życie, powinniśmy skierować swoje kroki do psychodietetyka, który kompleksowo zadba o nasze samopoczucie, poczucie własnej wartości, a nawet kontakty z innymi ludźmi.

Psychodietetyk a nieskuteczne odchudzanie

nieskuteczne odchudzanie

Wiele osób, które decydują się na samodzielne odchudzanie, muszą mierzyć się licznymi przeciwnościami – wolnym tempem utraty wagi, brakiem jakichkolwiek postępów czy efektem jojo. To wszystko odbija się na naszym zdrowiu oraz samopoczuciu – także tym psychicznym. Przyczyn nieskutecznego odchudzania może być wiele – od pospolitych błędów prowadzących do spowolnienia metabolizmu, przez powrót do niezdrowych nawyków, stres, aż po kwestie psychiczne, takie jak zajadanie swoich emocji, a często kombinację wielu z nich. W takim przypadku współpraca ze standardowym dietetykiem może być nieskuteczna, dlatego warto zgłosić się do kogoś, kto podejdzie do naszych trudności kompleksowo. Psychodietetyk dokładnie im się przyjrzy i wdroży indywidualny program, który pozwoli nam nie tylko skutecznie utracić wagę, ale też ją utrzymać. Będzie też wsparciem, gdy planujemy wdrożyć nowe nawyki żywieniowe, które pozytywnie wpłyną na zdrowie naszego ciała. Skuteczne wsparcie psychodietetyka pozytywnie wpłynie również na naszą psychikę. Nieskuteczne odchudzanie będzie już przeszłością, a oprócz zdrowia zyskamy pewność siebie. Plan działania zostanie indywidualnie dopasowany: oprócz jadłospisu możemy także otrzymać wsparcie psychologiczne. Specjalista pomoże także w doborze najlepszych suplementów, które ułatwią osiągnięcie celu, takie jak produkty z serii Nutrigo Lab.

U psychodietetyka z dzieckiem

Problemy z prawidłowym odżywianiem mają nie tylko dorośli. Także dzieci w różnym wieku mogą wymagać wsparcia od specjalisty. Wiele młodych osób potrzebuje czegoś więcej niż tylko zmiany nawyków żywieniowych. Część z nich zmaga się z kwestiami takimi jak nadwaga czy otyłość, a nawet któreś z zaburzeń odżywiania. Często wdrożenie nowego jadłospisu spotyka się z oporem, a także kłótniami czy agresją. Trudno jest wytłumaczyć dziecku, że zmiany wprowadzane są dla jego dobra. W tym zakresie może pomóc właśnie psychodietetyk. Warto jednak zdecydować się na profesjonalistę, który umie pracować z dziećmi. Odpowiednie wyczucie, sposoby, a także wiedza pomogą osiągnąć sukces. Często wiedza i nawyki, jakie zostaną wprowadzone w dzieciństwie lub latach nastoletnich zostają z nami na całe życie. Jeśli nasze dziecko ma problem, odpowiednia reakcja i pomoc specjalisty może być inwestycją na całe życie. Nie warto także ociągać się z działaniem – bardzo często zaniedbania w strefie żywienia wpływają na przyszłość, w tym nie tylko zdrowie, ale też samoocenę naszego dziecka. Psychodietetyk znacznie ułatwi wprowadzanie nowych nawyków, a także pomoże skomponować odpowiednie menu. Nieustannie rosnące dziecko ma inne potrzeby niż dorosły, dlatego ważne jest, by jego dieta została odpowiednio dopracowana.

Jak pracuje psychodietetyk?

Psychodietyk to nie tylko osoba, która ma wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki. Powinien także wyróżniać się licznymi cechami charakteru, które nie tylko pomogą mu skutecznie pomagać, ale też czuć się komfortowo jego podopiecznym. Konsultacje u psychodietetyka to dwustronna współpraca – specjalista może nam pomóc wyłącznie, jeśli będziemy otwarci, szczerzy i chętni na zmiany. Wskazówki i zalecenia powinny być systematycznie wdrażane, a o wszelkich trudnościach należy zawsze bezzwłocznie mówić.

Trudno wymienić uniwersalne zasady współpracy z psychodietetykiem. Zależy ona od wielu czynników – od samego specjalisty, przez naturę problemu, na naszych oczekiwaniach kończąc. Aby wspólne dążenie do wymarzonej sylwetki było skuteczne, a także nie wiązało się ze stresem, dobrze jest dokładnie zapoznać się z modelem pracy konkretnej osoby. Niektórzy psychodietetycy specjalizują się w konkretnych przypadłościach, inni mają wypracowane konkretne metody, które nie zawsze mogą nam odpowiadać. Czasem po prostu sam specjalista, jego styl bycia i pracy, może nam nie odpowiadać. Nie oznacza to, że sam pomysł odwiedzenia psychodietetyka jest zły. W takim przypadku dobrze jest po prostu zmienić osobę, z którą współpracujemy – efekty zależą przecież od naszego komfortu i szczerości, na którą możemy sobie pozwolić.

Wizyta u psychodietetyka – czy warto?

Psychodietetyk to osoba, która zapewnia kompleksową opiekę i pozwala nam spojrzeć inaczej na swoje problemy związane z odżywianiem, a także skutecznie z nimi walczyć. Jednak czy warto zgłosić się do tego specjalisty? Część osób może uważać, że w zakresie żywienia powinniśmy poradzić sobie sami. Często jednak jest tak, że nieodpowiednia waga lub niewłaściwe nawyki żywieniowe spowodowane są czynnikami związanymi z naszą psychiką. Aby sobie z nimi poradzić, nie wystarczy wyłącznie zmiana jadłospisu. Często trzeba sięgnąć głębiej. Takie kompleksowe podejście zapewnia właśnie praca z psychodietetykiem. Jego pomoc może być nieoceniona w wielu przypadkach – zwłaszcza jeśli zależy nam na trwałych zmianach, które dotyczyć będą nie tylko tego, co jemy, ale też innych sfer. Oczywiście, nie zawsze wizyta u psychodietetyka jest konieczna. Część z nas w niektórych przypadkach może doskonale poradzić sobie samodzielnie. Jednak pomoc specjalisty jest nieoceniona wtedy, gdy jedzenie jest rzeczą, która dominuje nasze życie, a błędy żywieniowe są powodem, przez który czujemy się źle lub zagrożone jest nasze życie czy zdrowie. Psychodietetyk to osoba, która pomoże w wielu przypadkach – warto zdecydować się chociaż na konsultację.