Najlepsze spalacze tłuszczu – Jak działają i czy warto je stosować?

Utworzone przez: Redakcja Bloga Nutrigo Lab |2020-11-26

Nadwaga i otyłość stały się jednym z największych problemem naszej cywilizacji. Ciągły pośpiech, brak czasu na ruch i przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków sprawiają, że coraz trudniej nam zadbać o właściwą wagę. Poszukując skutecznych i szybkich sposobów pozbycia się zbędnych kilogramów, często sięgamy po rozmaite środki, które obiecują nam błyskawiczne rezultaty. Czy spalacze tłuszczu działają? W jaki sposób oraz, co najważniejsze, czy ich stosowanie jest bezpieczne?


Nutrigo Lab Burner - Najlepszy spalacz tłuszczu!

spalacz tłuszczu, nutrigo lab burner

Redukuje tkankę tłuszczową,
Hamuje tworzenie nowych komórek tłuszczowych,
Zmniejsza apetyt,
Przyspiesza metabolizm,
Utrzymuje optymalny poziom cukru we krwi.

Dowiedz się więcej o Nutrigo Lab Burner!


Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej ma negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Nadwaga wiąże się często z występowaniem takich chorób jak insulinooporność, cukrzyca typu drugiego, a także dolegliwości ze strony układu sercowo-krążeniowego. Co więcej, osoby otyłe cierpią na problemy ze stawami i kłopoty z oddychaniem, które sprawiają, że nie mogą się sprawnie poruszać. Nadmierna waga wiąże się także ze spadkiem płodności i trudnościami z zajściem w ciążę. Nie jest to zatem jedynie problem natury czysto estetycznej. Z tego względu  bardzo istotne jest, by w porę podjąć działania przeciwdziałające powstawaniu nadwagi i otyłości.

Rynek oferuje szeroki asortyment spalaczy tłuszczu, których etykiety obiecują osiągnięcie szybkich i satysfakcjonujących rezultatów. Przyjrzyjmy się bliżej tym specyfikom.

Spis treści

 1. Spalacze tłuszczu – co to jest?
 2. Najlepsze spalacze tłuszczu
 3. Naturalne spalacze tłuszczu
 4. Jak stosować spalacze tłuszczu?
 5. Spalacze tłuszczu – Efekty. Ile można schudnąć?
 6. Spalacze tłuszczu – Czy warto?
 7. Spalacze tłuszczu – Skutki uboczne
 8. Spalacze tłuszczu – Opinie
 9. Spalacze tłuszczu – Podsumowanie

Spalacze tłuszczu – co to jest?

Spalacze tłuszczu to suplementy diety, których składniki mają za zadanie ułatwić nam uporanie się z niechcianymi centymetrami i kilogramami. Ich działanie opiera się na indukowaniu procesów, które wiążą się z metabolizowaniem tkanki tłuszczowej.

spalacze tłuszczu co to

Spalacze tłuszczu mają pobudzać termogenezę oraz lipolizę. Ta pierwsza związana jest ze stałocieplnością ludzkiego ciała. W sytuacji wychłodzenia bądź zwiększonego wysiłki, organizm uruchamia procesy oraz wywołuje zmiany w zachowaniu, które mają na celu powrót do właściwej temperatury. Spalacze często określa się właśnie jako termogeniki, ponieważ wywołują podobny efekt.

Lipoliza zaś polega na rozpadzie tłuszczów pod wpływem różnych czynników – między innymi wzrostu temperatury ciała.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu mają za zadanie wspierać odchudzanie na kilka sposobów. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w naszym ciele. Środki te pobudzają wspomnianą termogenezę i lipolizę, a także oksydację.

Przyjrzyjmy się mechanizmom tych zjawisk.

Termogeneza

Termogeneza jest to  zespół reakcji i procesów, które mają za zadanie produkcję ciepła. Ich celem jest utrzymanie właściwej temperatury w organizmie zwierząt stałocieplnych. Sciencedirect.com podaje, że termogeneza może zwiększać zapotrzebowanie na energię, co z kolei przyspiesza metabolizm oraz indukuje proces lipolizy.

termogeneza, spalacze tłuszczu działanie

Do skutecznych termogeników zalicza się na przykład kofeinę, którą, poza kawą, znajdziemy także w ziarnach guarany czy herbacie.

Lipoliza

Z kolei lipoliza jest procesem enzymatycznego rozkładu tłuszczów (trójglicerydów), którego wynikiem jest ich rozpad na glicerol i kwasy tłuszczowe. Produkty lipolizy przedostają się do krwi, a następnie są wykorzystywane jako źródło energii bądź podlegają procesowi estryfikacji do acylogliceroli. Rozkład tłuszczów aktywowany jest przez adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę. Hormonem hamującym ten proces jest z kolei insulina.

W sytuacji wzmożonego wysiłku fizycznego, kiedy dochodzi do wzrostu temperatury ciała, indukowany jest także proces spalania tkanki tłuszczowej – podaje HealthLine.com.

lipoliza, spalacze tłuszczu

Podobnie dzieje się, w wyniku działania czynników stresogennych. Wówczas w naszym organizmie wydzielają się hormony takie jak adrenalina i noradrenalina. Odpowiadają one za reakcję stresową, która pośród wielu innych procesów, wywołuje między innymi lipolizę.

Istnieje także szereg innych substancji, które mogą przyczynić się do uruchamiania lipolizy. Należą do nich kofeina czy kwas hydroksycytrynowy.

Utlenianie

Jak wspomnieliśmy, lipoliza powoduje uwolnienie kwasów tłuszczowych, nie jest jednak gwarancją ich rozłożenia i usunięcia z organizmu. Zdarza się bowiem, że związki te mogą ponownie trafić do tkanki tłuszczowej. Dobre spalacze tłuszczu mają za zadanie zapobiegać temu zjawisku i pobudzać proces oksydacji. Dzięki nim kwasy tłuszczowe mogą zostać wykorzystane jako cenne źródło energii.

W związku z tym, że spalacze tłuszczu mają za zadanie indukować reakcje odpowiedzialne za metabolizowanie trójglicerydów, w ich składzie znajdziemy substancje, które wykazują taką zdolność. Wiele suplementów tego typu zawiera zatem piperynę, L-karnitynę czy kwas hydroksycytrynowy.

Poza indukowaniem procesów, zmierzających do rozkładu tkanki tłuszczowej, wiele spalaczy zawiera kofeinę i inne substancje mające na celu zwiększenie wydolności. Związki te mogą wspierać wysiłek fizyczny i sprawiać, że ćwiczymy dłużej i efektywniej. Ponadto kofeina pobudza i poprawia koncentrację.

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Polecane spalacze tłuszczu, które dostępne są w oficjalnych sklepach i aptekach zawierają substancje przebadane i zatwierdzone do wprowadzenia do obrotu. Oznacza to, że ich bezpieczeństwo zostało przetestowane.

Pamiętajmy jednak, że każda substancja aktywna, która oddziałuje na organizm, może wywołać efekty niepożądane. Nawet najlepsze spalacze tłuszczu nie są zatem produktami dla każdego. Kto powinien ich unikać?

Z uwagi na zawartość takich związków, jak L-karnityna, ze spalaczy zrezygnować muszą osoby cierpiące na zaburzenia pracy tarczycy oraz choroby autoimmunologiczne.

Termogeniki mogą także wpływać na poziom glukozy i insuliny w organizmie, w związku z czym cukrzycy powinni na nie bardzo uważać. Ludzie zmagający się z chorobami związanymi z układem nerwowym oraz nastrojem także nie mogą sięgać po te suplementy.

czy spalacze tłuszczu są bezpieczne, kobieta czyta ulotkę

Spalacze tłuszczu to również rozwiązanie nie dla tych, którzy borykają się z problemami układu sercowo-naczyniowego. Zawarta w suplementach diety synferyna czy kofeina może przyczyniać się do podnoszenia ciśnienia tętniczego oraz pulsu, co zwiększa ryzyko udaru czy zawału. Zatem sercowcy i ciśnieniowcy muszą pomyśleć o innych sposobach wsparcia walki z nadwagą i skupić się raczej na bezpiecznych produktach naturalnych, jak kurkuma, pieprz, imbir czy pu-erh.

Ze spalaczy tłuszczu powinny zrezygnować także kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Dotyczy to większości substancji aktywnych – związki te mogą wywołać negatywny wpływ na płód i ciało samej ciężarnej, a także przedostawać się do mleka.

Należy pamiętać, że stosowanie każdego produktu, który ma w jakiś sposób wywołać zmiany w naszym ciele, powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Szczególnie gdy cierpimy na choroby przewlekłe, przeszliśmy zawał czy jesteśmy obciążeni genetycznie. Bezpieczne spalacze tłuszczu to takie, które odpowiadają potrzebom i ograniczeniom naszego ciała.

Czy spalacze tłuszczu działają bez ćwiczeń?

Jak już powiedzieliśmy, zadaniem spalaczy tłuszczu jest uruchomienie procesów prowadzących do metabolizowania trójglicerydów. O ile rzeczywiście istnieją związki, które są w stanie indukować to zjawisko, nie możemy oczekiwać od nich cudów.

Suplementacja termogenikami powinna stanowić wsparcie dla racjonalnej diety i aktywności fizycznej. Nawet najlepsze spalacze tłuszczu nie wykonają całej pracy za nas.

spalacze tłuszczu bez ćwiczeń

Podstawą skutecznej utraty wagi jest dobrze zbilansowany jadłospis, który dostarczy niezbędnych składników pokarmowych (białka, węglowodany, zdrowe tłuszcze) oraz witamin i pierwiastków. Równie istotna jest właściwa ilość wody. Wbrew temu, co się ostatnio powtarza – więcej wcale nie oznacza w tym wypadku lepiej. Organizm wymaga wody, a zapotrzebowanie to wzrasta wraz z ilością ruchu, jednak nie musimy pić 10 litrów dziennie. Optymalna ilość płynów zależy od wagi i poziomu aktywności fizycznej. Pamiętajmy też, by jeść mniej, niż jesteśmy w stanie spalić.

Drugi filar walki o prawidłową masę ciała stanowi ruch. Musimy być aktywni, by ciało miało szansę spalić przyswajane kalorie. Bieganie, ćwiczenia siłowe, a nawet spacery – wszystko to wspomaga krążenie, przyspiesza metabolizm i ułatwia spalanie tłuszczu.

Dopiero gdy wdrożymy wszelkie niezbędne do utraty kilogramów kroki, możemy pokusić się o wsparcie ze strony suplementów diety.

Spalacze tłuszczu dla kobiet

Zwykle produkty skierowane do różnych płci mają nieco inne składy. Często jednak ten podział jest sztuczny i podyktowany wyłącznie względami marketingowymi. Dzieje się tak w przypadku żeli pod prysznic, balsamów czy kremów do twarzy, które różnią się głównie zapachem i barwą opakowania.

A jak sytuacja wygląda w wypadku termogeników? Czy spalacze tłuszczu dla kobiet i mężczyzn czymś się różnią?

Ich działanie jest zasadniczo zbliżone – powinny indukować lipolizę i sprzyjać wzrostowi temperatury ciała. Niemniej, organizmy kobiet funkcjonują odmiennie od męskich. Główną różnicą jest większa skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej, wynikająca z oddziaływania hormonów żeńskich. Paniom o wiele trudniej pozbyć się dodatkowego „ciałka” w okolicy bioder, ud i brzucha.

Co więcej, organizm kobiet ma skłonność do zatrzymywania wody. Ta powoduje obrzęki oraz odkłada się w tkance podskórnej, uwidaczniając cellulit.

spalacze tłuszczu dla kobiet

Z tego względu dobre spalacze tłuszczu dla dziewczyn i kobiet często zawierają składniki o działaniu moczopędnym.

Najlepiej, by źródłem tych związków były naturalne ekstrakty, które są zwykle bardzo bezpieczne. Skuteczne suplementy diety mające na celu przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej powinny zatem zawierać wyciąg z pokrzywy, skrzypu polnego czy czarnego bzu. Warto podkreślić, że substancje te wspomagają nie tylko odchudzanie, ale także inne procesy zachodzące w ciele, wzmacniając na przykład włosy i paznokcie.

Co więcej, w wyciągach roślinnych znajduje się szereg witamin i pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu – zwłaszcza w trakcie wysiłku fizycznego. Znajdziemy w nich witaminę C, magnez, żelazo, krzem czy fosfor.

Zarówno spalacze tłuszczu dla kobiet, jak i dla mężczyzn powinny zawierać sprawdzone i przetestowane związki, których efektywność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone.

Kobiety często zmagają się z wahaniami gospodarki hormonalnej, a także chorobami natury autoimmunologicznej. Dlatego też powinny z wielką ostrożnością podchodzić do suplementów diety zawierających substancje pobudzające oraz L-karnitynę.

Karnityna bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów oraz procesie ich spalania w celu wytworzenia energii (cząsteczki ATP).

spalacze tłuszczu dla pań

Odpowiada ona także za usuwanie produktów przemiany materii oraz toksyn. Jej niedobór może prowadzić do nagromadzenia szkodliwych metabolitów, a to z kolei do obniżenia intensywności wytwarzania energii, wskutek niszczenia mitochondriów. Niedostateczna ilość L-karnityny może także skutkować niekorzystnymi zmianami w tkance mięśniowej. Z tego względu jest bardzo istotna w diecie kobiet ćwiczących.

Karnityna wykazuje także silne właściwości antyoksydacyjne.

Jak się okazuje, zbyt niski poziom L-karnityny pojawia się zarówno u osób z niedoczynnością, jak i nadczynnością. Z uwagi na fakt, że głównym objawem niedoborów hormonów tarczycowych jest zmęczenie, L-karnityna wydaje się idealnym suplementem. Stwierdzono, że może ona mieć pozytywne działanie u osób borykających się z Hashimoto czy zespołem Gravesa-Basedowa.

Niemniej nadal nie ma dostatecznej ilości danych na ten temat. Stosowanie suplementu może zaburzać pracę gruczołu, a co więcej, obniżać skuteczność działania leków zawierających hormon tarczycowy.

Zanim zdecydujemy się na spalacz tłuszczu dla kobiet, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy taki suplement diety będzie odpowiedni dla naszego organizmu.

Najlepsze spalacze tłuszczu dla dziewczyn i kobiet powinny wspierać także układ krążenia. Panie często brykają się z obrzękami i uczuciem ciężkich nóg. Zmniejszony stopień ukrwienia tkanki podskórnej sprzyja także powstawaniu cellulitu.

Najmocniejsze spalacze tłuszczu dla kobiet powinny pomagać również w ujarzmieniu napadów wilczego głodu, a także chęci na słodycze. Zjawiska te związane są zwykle z gospodarką insulinową, a także nieodpowiednim poziomem chromu, L-karnityny czy tauryny. Te związki powinny się zatem znaleźć w składzie suplementów diety mających na celu wspomaganie procesu odchudzania i spalania tkanki tłuszczowej.

Spalacze tłuszczu dla mężczyzn

Proces lipolizy i termogenezy przebiega w taki sam sposób, zarówno u kobiet, jak i panów. Z tego względu większość składników w suplementach diety tego typu jest podobna.

Spalacze tłuszczu dla mężczyzn powinny zawierać L-karnitynę, kofeinę, piperynę, synferynę czy kwas HCA.

Pojawiają się głosy, że ilość substancji aktywnych w termogenikach dla mężczyzn powinna być większa, jednak nie ma na to naukowych dowodów. Wystarczy zmienić nieco dawkowanie i dostosować je do masy ciała.

spalacze tłuszczu dla mężczyzn

Panowie, co prawda, w mniejszym stopniu zmagają się z zatrzymywaniem wody w organizmie, dlatego ekstrakty z pokrzywy czy skrzypu nie są im niezbędne, jednak to jest także sprawa indywidualna. Są mężczyźni, u których również spotyka się ten problem.

Co więcej, substancje mające za zadanie wspierać włosy i paznokcie mogą sprawdzić się również u panów. Oni przecież także borykają się z łysieniem i osłabieniem przydatków skóry.

Spalacze tłuszczu dla mężczyzn generalnie nie muszą się różnić niczym od tych przeznaczonych dla pań. Wpływ poszczególnych składników aktywnych na organizm jest raczej sprawą indywidualną i zależy od predyspozycji danej osoby, jej potrzeb i wrażliwości.

Spalacze tłuszczu dla początkujących

Wielu z nas wydaje się, że rozpoczynając aktywność fizyczną, natychmiast powinniśmy zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju wspomagacze. Nic bardziej błędnego. Bez względu na to, czy zamierzamy ćwiczyć na siłowni, ruszać się w domu, czy biegać, powinniśmy pozwolić ciału na przyzwyczajenie się do nowego wysiłku.

Bardzo ważnym aspektem pracy nad sylwetką, ale przede wszystkim wydolnością i zdrowiem, jest poznanie możliwości naszego ciała. Zatem jeśli od pierwszych treningów będziemy sięgać po spalacze tłuszczu i inne substancje wspomagające, nie dowiemy się, na co nas stać i czego tak naprawdę potrzebuje nasze ciało.

Po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń można rozejrzeć się za suplementem diety. Jakie powinny być spalacze tłuszczu dla początkujących?

Termogeniki tego typu różnią się składem i dawkami substancji aktywnych. Na początek warto sięgnąć po te lżejsze tak, by pozwolić ciału przywyknąć do nowych składników. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych, nie wypracujemy sobie także odporności na dany składnik. W przypadku zmniejszenia wrażliwości ciała na określone substancje aktywne, przestaną wykazywać one jakiekolwiek działanie pozytywne.

spalacze tłuszczu dla początkujących

Warto także sprawdzić, który spalacz tłuszczu będzie najlepiej odpowiadał na nasze potrzeby – czy ten skupiający się na termogenezie, a może taki, który posiada dodatkowe substancje. Nie każdy dobrze reaguje na wszystkie związki, są osoby, którym nie służy kofeina, inne zaś źle zareagują na L-karnitynę czy inne składniki.  

Spalacze tłuszczu dla początkujących powinny mieć także niższe dawki. Przyjmujmy je na pół godziny przed treningiem i obserwujmy ciało. Po pewnym czasie nasz organizm zacznie tolerować większe ilości substancji aktywnych – wówczas możemy zdecydować się na mocne spalacze tłuszczu. Niemniej, niezmiernie istotne jest, by dokładnie przestrzegać zaleceń znajdujących się na opakowaniu i nigdy nie przekraczać rekomendowanej dawki.

Skąd wiedzieć, że spalacz tłuszczu działa? Osoby, które przyjmują tego rodzaju specyfiki, mówią o odczuwalnym pobudzeniu i wzroście temperatury. Pamiętajmy jednak, że pojawienie się takich symptomów jak nadmierna potliwość czy nerwowość to znak, że być może dawka jest zbyt duża bądź dany suplement diety nam nie służy.

Spalacze tłuszczu z apteki

Środki, których przeznaczeniem jest przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej i ułatwianie walki z niechcianymi kilogramami znajdziemy w rozmaitych miejscach. Poza sklepami dla sportowców oraz Internetem termogeniki pojawiają się także na półkach aptek.

Składniki tych produktów zostały dokładnie przebadane, a ich bezpieczeństwo potwierdzone. Spalacze tłuszczu z apteki zawierają takie same substancje, jakie znajdziemy w środkach kupowanych w innych miejscach (pod warunkiem, że sięgamy do legalnych źródeł).

spalacze tłuszczu z apteki

Termogeniki tego typu oferują L-karnitynę, kofeinę, kapsaicynę, piperynę, ekstrakt z zielonej herbaty, sinetrol, synferynę, a także kwas chlorogenowy (HCA)  i rumenowy (CLA). Ich działanie opiera się na wspieraniu metabolizmu, zmniejszaniu uczucia głodu, a także pobudzaniu termogenezy.

Najlepsze efekty osiąga się, przyjmując spalacze tłuszczu z apteki przed posiłkiem oraz/lub treningiem. Niemniej, nie wolno nam zapominać, że ich skuteczność opiera się na wspieraniu naszych działań, nie zaś ich wyręczaniu.

Najlepsze spalacze tłuszczu

Suplementy diety to środki, które różnią się pod względem składu, jakości oraz skuteczności działania. Na rynku znaleźć możemy mnóstwo produktów tego typu. Nie wszystkie jednak są równie efektywne.

Wybierając spalacz tłuszczu dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, jakie składniki zawiera. To bowiem ich odpowiedni dobór oraz ilość decydują o skuteczności specyfiku. Bywa, że etykieta produktu dumnie głosi wspomaganie odchudzania i spalanie niechcianej tkanki, jednak w tabletkach znajdziemy związki, które nie wykazują takiego działania bądź oferowane są w dawkach uniemożliwiających osiągnięcie jakichkolwiek rezultatów.

najlepsze spalacze tłuszczu

Ważnym aspektem jest także pochodzenie składników. Najskuteczniejsze spalacze tłuszczu, które dodatkowo cechują się wysokim stopniem bezpieczeństwa to te, które oparte są na naturalnych ekstraktach. Zioła wykazują wysoką efektywność w oddziaływaniu na ludzki organizm. Ich wyjątkowe właściwości wykorzystywane są w wielu specyfikach przeznaczonych do redukowania objawów rozmaitych dolegliwości.

Naturalne wyciągi roślinne zawierają substancje aktywne, które mogą wspomagać proces odchudzania oraz zwiększać efektywność podczas treningów.

W spalaczach i termogenikach warto także szukać witamin oraz minerałów, które dodatkowo wspierają nasze ciało, co w konsekwencji przekłada się na skuteczniejszą walkę o zdrowie i wymarzoną sylwetkę.

Spalacze tłuszczu – ranking produktów

Poszukując produktu dla siebie, warto zasięgnąć opinii specjalistów. Znajdziemy je na przykład w Internecie, w którym roi się od informacji na temat termogeników i innych suplementów diety przeznaczonych do wspierania walki z niechcianymi kilogramami.

Treści w sieci są jednak różne i nie wszystkie charakteryzują się jednakową pożytecznością. Dlatego szukajmy wartościowych artykułów pisanych przez specjalistów.

Pomocne będzie także wykorzystanie zwrotu: spalacze tłuszczu ranking. Pozwoli ono na odszukanie w Internecie zestawień najlepszych produktów tego typu.

Ranking spalaczy tłuszczu wskaże suplementy diety, które mają najlepsze receptury i mogą potencjalnie przynieść najwięcej korzyści podczas walki o piękną sylwetkę. Z analizy obecnych tam zestawień wynika, że największym uznaniem cieszą się suplementy diety o naturalnych składach, które są bezpieczne zarówno dla organizmu ludzkiego, jak i środowiska.

Naturalne spalacze tłuszczu

Starając się zrzucić kilka kilogramów, warto sięgnąć także do zasobów naszej kuchni. W szafkach i lodówce znajdziemy substancje, które w naturalny sposób przyspieszają metabolizm i ułatwiają starania o osiągnięcie odpowiedniej wagi.

Oto domowe spalacze tłuszczu:

Owoce

Ze względu na obecność kwasów, owoce wspierają proces trawienia i ułatwiają rozkład składników pokarmowych. Co więcej, znajdziemy w nich błonnik, który wspiera perystaltykę jelit i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Jednym z rodzajów błonnika, występującym na przykład w bananach, jest inulina, która wykazuje korzystne oddziaływanie na gospodarkę insulinową i glukozową. Związek stanowi pożywkę dla dobroczynnych drobnoustrojów zamieszkujących nasze jelita. Wykazuje także zdolność do przyspieszania spalania kwasów tłuszczowych.

W owocach znajdziemy także spore ilości witaminy C, która odgrywa dużą rolę w procesie odchudzania. Związek bierze udział w wielu etapach spalania tłuszczu, ograniczając jego powstawanie, wspomagając rozpad i transport oraz ułatwiając utlenianie.

suszone śliwki, owoce spalacze tłuszczu

Aby przyspieszyć odchudzanie, warto korzystać nie tylko ze świeżych, ale także suszonych owoców. Te znane są ze swej zdolności do usuwania zaparć i wspierania pracy układu pokarmowego. Niektóre z nich mają także zdolność do ograniczania łaknienia.

Pamiętajmy jednak, że owoce zawierają duże ilości cukrów, dlatego należy uważać z ich ilością w codziennej diecie. Suszone śliwki, daktyle czy morele są bardzo smaczne i zawierają mnóstwo wartościowych substancji, jednak ich nadmiar może tuczyć.

Kawa

Kawa to chyba najbardziej znany energetyk. Dzięki niej, a właściwie zawartej w niej kofeinie, czujemy się pobudzeni, poprawie ulega także nasza wydajność i zdolność percepcji. Związek ten to również termogenik – przyczynia się do podnoszenia temperatury, a w konsekwencji – do zwiększania intensywności procesu lipolizy. Co więcej, picie kawy obniża uczucie głodu i ogranicza łaknienie – dotyczy to szczególnie chęci na słodycze.

Kawa to świetny spalacz tłuszczu również z uwagi na zawartość kwasu chlorogenowego. Występuje on jednak wyłącznie w ziarnach zielonych. Proces palenia niszczy ten cenny związek, dlatego nie znajdziemy go w czarnej kawie. Kwas chlorogenowy przyspiesza proces odchudzania i ułatwia pozbywanie się tłuszczu z tkanek.

kawa jako spalacz tłuszczu

Kawa spełnia funkcję spalacza tłuszczu jedynie wówczas, gdy konsumujemy ją w postaci czystej, czyli bez tuczących dodatków, jak na przykład śmietanka, a także bez cukru. Można za to wsypać do niej szczyptę cynamonu.

Pamiętajmy także o umiarze, zbyt duże dawki kofeiny mogą wywołać negatywne skutki dla naszego organizmu. Wśród najważniejszych warto wymienić zaburzenia rytmu serca, problemy z ciśnieniem, nadpobudliwość czy kłopoty ze snem.

Harvard.edu podaje, że picie czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć tkankę tłuszczową o około 4%, według ostatnich nadań Harvard T.H. Badacze Chan School of Public Health przeprowadzili 24-tygodniowe badanie, w którym wzięło udział 126 osób dorosłych z nadwagą, niewrażliwych na insulinę. Każda osoba piła codziennie cztery filiżanki zwykłej kawy lub 4 filiżanki napoju przypominające kawę (placebo). Celem badania było ustalenie, czy spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Cynamon

Skoro został już wywołany do tablicy, warto powiedzieć więcej o cynamonie. Substancje zawarte w korzeniu należą do najskuteczniejszych termogeników, które pomagają przyspieszyć metabolizm i ograniczyć przybieranie na wadze.

Cynamon może stanowić doskonały spalacz tłuszczu także z uwagi na pomoc w regulacji poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. Dzięki temu nie towarzyszą nam napady nagłego głodu i nie podjadamy tak często.

cynamon

Należy jednak pamiętać, że związki zawarte w cynamonie mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, wywołując dolegliwości bólowe. Bardzo istotne jest stosowanie niewielkich ilości tej rozgrzewającej przyprawy.

Zielona herbata

Skoro wspomnieliśmy o zielonej kawie, warto powiedzieć także o zielonej herbacie. Bogata w antyoksydanty, chroni nasze komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Co więcej, zawarte w niej katechiny mogą wspierać metabolizm i przyspieszać odchudzanie.

zielona herbata, spalacz tłuszczu

Zielona herbata to świetny spalacz tłuszczu także z uwagi na obecność kofeiny, której termogeniczne właściwości opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu.

Pieprz

Istnieje wiele odmian pieprzu i każda z nich wykazuje właściwości pobudzające spalanie tłuszczu. Wersja czarna zawiera piperynę, która uznawana jest za doskonały termogenik. Związek ten, poza wspomaganiem odchudzania, wykazuje także szereg innych dobroczynnych właściwości, dlatego warto włączyć go do diety.

Pieprz cayenne, znany także jako chili to świetny spalacz tłuszczu głównie z uwagi na obecność kapsaicyny. Związek ten wykazuje właściwości pobudzające termogenezę i przyspieszające proces lipolizy.

pieprz cayenne, spalacz tłuszczu

Spożywanie ostrych potraw usprawnia metabolizm i pracę układu pokarmowego, ale może go także uszkodzić, dlatego należy zachować tu zdrowy rozsądek.

Imbir

Skoro mowa o pikantnych smakach, nie możemy pominąć także imbiru. W nim również znajdziemy kapsaicynę, dzięki której szybciej i łatwiej poradzimy sobie z niechcianymi kilogramami.

Imbir to nie tylko doskonały spalacz tłuszczu, ale też skuteczny wspomagacz układu pokarmowego. Dodawanie go do potraw lub napojów wspomaga proces trawienia i wykorzystania składników z pożywienia. Znakomicie sprawdzi się w przypadku wzdęć i gazów.

imbir, spalacz tłuszczu

Jako termogenik, imbir rozgrzewa i wspomaga walkę z infekcjami oraz przeziębieniami.

Kurkuma

Kurkuma znana jest głównie z Ajurwedy, która wykorzystuje ją jako remedium na rozmaite dolegliwości. Pomaga zwalczać stany zapalne, świetnie sprawdza się w chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych.

kurkuma, spalacz tłuszczu

Kurkuma to także dobry spalacz tłuszczu. Zawarta w niej kurkumina wspomaga procesy trawienne i ogranicza łaknienie. Dodawanie jej do potraw nie tylko wzbogaci smak, ale także pomoże uniknąć wzdęć i uczucia ciężkości. Co więcej, związek odgrywa także rolę w hamowaniu powstawania i powiększania się komórek tłuszczowych.

Czosnek

Znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, czosnek także może być wykorzystany jako spalacz tłuszczu. Zawarte w nim związki pobudzają wzrost temperatury ciała, a wraz z nim intensyfikują proces rozpadu oraz usuwania kwasów tłuszczowych.

czosnek, spalacz tłuszczu

Co więcej, czosnek może przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, który często towarzyszy nadwadze i otyłości.

Jak stosować spalacze tłuszczu?

Aby jak najbardziej skorzystać z dobrodziejstw spalaczy tłuszczu, należy przyjmować je w okolicy treningu. Najlepiej na 30 minut przed udaniem się na siłownię czy rozpoczęciem biegania. Wówczas dajemy ciału szansę na spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej. Organizm zyskuje energię, a my możemy ćwiczyć dłużej oraz intensywniej.

spalacze tłuszczu jak stosować

Termogeniki warto także spożywać na pół godziny przed posiłkiem. W zależności od swojego składu środki te mogą usprawnić proces trawienia i przyspieszyć metabolizm nie tylko tłuszczów, ale także białek i węglowodanów.

Spalacze tłuszczu – Efekty. Ile można schudnąć?

Efekty działania spalaczy tłuszczu są bardzo względne. Wszystko zależy od predyspozycji organizmu, a także poziomu naszego zaangażowania.

Termogeniki i inne produkty wspomagające odchudzanie działają tylko wtedy, gdy są dodatkiem do zdrowej diety oraz wysiłku fizycznego.

Podstawą skutecznej utraty wagi jest deficyt kaloryczny. Musimy jeść mniej, niż jesteśmy w stanie spalić. Różnego typu suplementy mogą wesprzeć procesy trawienne, nieco przyspieszyć metabolizm i pobudzić ciało, jednak nie wykonają całej pracy za nas. Nie sposób jeść wszystkiego, na co nam przyjdzie ochota i to w nieograniczonych ilościach, a potem oczekiwać, że kilogramów zacznie ubywać.

spalacze tłuszczu efekty

Ile można schudnąć dzięki spalaczom tłuszczu? To zależy od nas samych. Są osoby, które dzięki wdrożeniu odpowiedniej diety i systematycznej aktywności fizycznej, czemu towarzyszyło stosowanie tego typu środków, schudły nawet kilkanaście kilogramów.

Niemniej, nie brakuje ludzi, którzy nie zauważyli u siebie żadnych efektów. Zwykle jest to wynik nierealnych oczekiwań i braku działania na pozostałych polach.

Czasami spalacze tłuszczu o określonym składzie nie odpowiadają naszym potrzebom. Wówczas warto wypróbować inne substancje aktywne bądź rozważyć zmianę dawki.

Spalacze tłuszczu – Czy warto?

Jak wspomnieliśmy, skuteczność suplementów diety wspierających odchudzanie to kwestia indywidualna. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, musimy wybrać środek o odpowiednim dla nas składzie i przyjmować właściwą dawkę. Zatem, czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Bezspornie najważniejsze jest zadbanie o deficyt kaloryczny, właściwą proporcję makro i mikroskładników w posiłkach, a także aktywność fizyczną. To podstawa skutecznej walki z nadwagą. Niemniej, warto sięgnąć po naturalne substancje, które w bezpieczny sposób mogą wesprzeć przemianę materii.

spalacze tłuszczu czy warto

Kawa, owoce, zielona herbata czy imbir mogą stać się sprzymierzeńcami przyspieszającymi spalanie tkanki tłuszczowej. Niemniej osiągnięcie odpowiedniej dawki substancji aktywnych za pomocą produktów znajdujących się w naszej spiżarni może być trudne. Wówczas warto rozważyć wykorzystanie spalaczy tłuszczu dostępnych w aptekach czy sprawdzonych sklepach internetowych lub stacjonarnych.

Spalacze tłuszczu – Skutki uboczne

Wszystkie produkty, które zawierają w swoim składzie substancje aktywne i oddziałują na ludzki organizm, mogą wywoływać niepożądane skutki.

Efekty uboczne stosowania spalaczy tłuszczu mogą być rozmaite.

W przypadku, gdy wśród składników aktywnych znajdą się substancje pobudzające, jak kofeina, może dojść do zbyt silnego ożywienia, objawiającego się:

 • wzmożoną potliwością
 • niepokojem
 • kołataniem serca
 • drżeniem rąk
 • bezsennością
 • agresją

WebMD.com podaje, że niektóre spalacze tłuszczu mogą wywoływać wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszać pracę serca. Zdarza się, że pojawiają się bóle w klatce piersiowej i duszności. Dlatego osoby cierpiące na schorzenia układu krwionośnego i nadciśnienie powinny zrezygnować ze stosowania tych środków.

spalacze tłuszczu skutki uboczne

Niekiedy dojść może także do problemów ze strony układu pokarmowego, objawiających się zgagą, nudnościami, a nawet wymiotami. Z tego względu bardzo ważne jest unikanie takich suplementów diety, jeśli mamy wrażliwy żołądek i problemy z jelitami.

Niektórzy zauważyli u siebie także spadek libido, co prawdopodobnie związane jest z przemęczeniem organizmu po stosowaniu nadmiernej ilości stymulantów.

Tak, jak wspomnieliśmy, spalacze tłuszczu mogą także zaburzać pracę tarczycy i zmieniać poziom związanych z tym gruczołem hormonów.

Sięgając po produkty z niesprawdzonych źródeł i takie, które zawierają niebezpieczne substancje, jak np. Dinitrofenol (DNP), ryzykujemy nie tylko zdrowiem, ale i życiem. Do najsłabszych efektów ubocznych stosowania tego związku należy świąd i wysypka, może on jednak wywołać także uszkodzenie żołądka i jelit, wymioty, biegunkę, a nawet śpiączkę.

Spalacze tłuszczu – Opinie

Opinie lekarzy na temat spalaczy tłuszczu są powiązane ze składem tych produktów. Wielu specjalistów jest przeciwnych stosowaniu tego typu produktów jako jedynego sposobu na odchudzanie. Eksperci podkreślają, że najważniejsza jest aktywność fizyczna i właściwy sposób odżywiania. Chcąc sięgnąć po wspomagacze, należy przede wszystkim sprawdzić ich skład. Zdecydowanie najbezpieczniejsze będą te zawierające naturalne substancje.

Równie ważne jest pochodzenie środków. Spalacze tłuszczu z apteki opinie mają pozytywne, ponieważ zawierają związki o sprawdzonej skuteczności, a przede wszystkim dopuszczone do obrotu.

Istnieją niestety produkty, w których znajdziemy substancje niebezpieczne. Ich stosowanie może skończyć się nawet śmiercią. Do takich związków zaliczamy na przykład, wspomniane już DNP.

Opinie konsumentów są różne. Niektórzy wychwalają termogeniki, przypisując im dużą rolę w odchudzaniu, są także tacy, którzy otwarcie przyznają, że środki owszem, pomogły, ale stosowali oni także dietę i treningi. Nie brakuje również osób, które nie dostrzegają efektów bądź po spalaczach czuły się źle.

Spalacze tłuszczu – Podsumowanie

Spalacze tłuszczu mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności pozbywania się nadmiaru kilogramów, nie są jednak produktem przeznaczonym dla każdego.

Przed skorzystaniem z ich mocy powinniśmy koniecznie udać się na konsultację, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Efekty uboczne zależą od osobistych predyspozycji, ale przede wszystkim obecności rozmaitych schorzeń, a także wrażliwości na określone składniki preparatów.

Nie ulega wątpliwości, że walka o zgrabną sylwetkę i zdrowie powinna opierać się przede wszystkim na odpowiednio zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej. Nie ma substancji i produktów, które w magiczny sposób spalą naszą tkankę tłuszczową, podczas gdy my będziemy zajadać się pizzą i czekoladą, całymi dniami siedząc na kanapie.

Spalacze tłuszczu mogą zatem wspomóc nas na drodze do wymarzonej sylwetki, ale nie pokonają za nas całej trasy.


Treści zamieszone na blogu NutrigoLab.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Administrator serwisu nie odpowiada za możliwe skutki wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych w witrynie. Jeżeli oczekujesz porady, skontaktuj się ze specjalistą.