Najlepsza przedtreningówka: Co to jest, co daje, jaką wybrać?

Utworzone przez: Redakcja Bloga Nutrigo Lab |2020-10-08

Przedtreningówka dla wielu osób to obowiązkowy element udanego treningu. Odżywki przedtreningowe zostały stworzone po to, by z każdego treningu wycisnąć jak najwięcej. Mogą one przyczynić się do zwiększenia energii, wytrzymałości czy pompy mięśniowej. Jeśli zastanawiasz się, jaka przedtreningówka jest najlepsza oraz czy warto je stosować, koniecznie czytaj dalej.


Nutrigo Lab Regeneration - Najlepsza przedtreningówka!

przedtreningówka, Nutrigo Lab Regeneration,

Aktywizuje produkcję białka mięśniowego,
Poprawia regenerację potreningową,
Zmniejsza ból mięśni po treningach,
Dodaje energii.

Dowiedz się więcej o Nutrigo Lab Regeneration!


Odżywki przedtreningowe są bardzo popularne nie tylko w środowisku kulturystycznym. Po takie środki sięga wiele osób aktywnych fizycznie. Jeszcze niespełna 50 lat temu sportowcy byli zmuszeni do sięgania po domowe stymulanty jak na przykład kawa. Dzisiaj dostępnych jest mnóstwo gotowych środków zarówno w formie shotów do picia, jak i proszku rozpuszczanego w wodzie.

Siła, stymulacja, skupienie i pompa na maxa! Tak w skrócie można opisać dobrą przedtreningówkę. Jeżeli chcesz zacząć stosować taki suplement lub aktualny nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Spis treści

 1. Przedtreningówka – Co to jest?
 2. Najlepsza przedtreningówka, czyli jaka?
 3. Naturalna przedtreningówka. Jak przygotować domową przedtreningówkę?
 4. Przedtreningówka – Możliwe skutki uboczne
 5. Przedtreningówka – Opinie
 6. Przedtreningówka – Czy warto? Podsumowanie

Przedtreningówka – Co to jest?

Odżywki przedtreningowe to specjalne preparaty, których głównym zadaniem jest przygotowanie organizmu do intensywnej aktywności fizycznej. Zawierają składniki pobudzające organizm i dodające energii, zwiększające wydajność i wydolność, a także przyspieszające regenerację po treningu. Jak nazwa wskazuje, przyjmuje się je przed rozpoczęciem ćwiczeń - najczęściej do około 30 minut przed treningiem, aby zdążyły zadziałać.

Przedtreningówki stanowią najlepsze rozwiązanie problemu niskiego poziomu energii przed ćwiczeniami, a także braku motywacji czy zahamowania postępów w budowaniu wydajności, siły czy sylwetki.

co to jest przedtreningówka

Na rynku dostępne są gotowe suplementy przedtreningowe, skierowane do osób, które szukają szybkich i skutecznych rozwiązań. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie przygotowywać produkty tego typu - często jest to oszczędniejsza opcja, która również potrafi przynieść świetne efekty.

Co daje przedtreningówka?

Przedtreningówka, krótko mówiąc daje „kopa”, który pobudza mięśnie do ostrego treningu. Takie środki najczęściej bazują na substancjach stymulujących układ nerwowy, a także aminokwasach zwiększających wytrzymałość i redukujących zmęczenie.

co daje przedtreningówka

Przedtreningówka – Skład

Działanie przedtreningówki jest uzależnione od właściwości zastosowanych składników. Część z nich dodaje mnóstwo siły, inne poprawiają koncentrację, a jeszcze inne wspierają regenerację po treningu.

Powszechnie uważa się, że najlepsze przedtreningówki są preparatami kompleksowymi, które zawierają różne substancje. Zawierają zarówno stymulanty, składniki na pompę mięśniową, poprawiające ukrwienie czy cenne witaminy i minerały. Zobacz, jakie składniki najczęściej można znaleźć w przedtreningówkach i dlaczego.

Kofeina

kofeina

Jest to środek psychoaktywny z grupy stymulantów. Wiele źródeł podaje, że jest jednym z najmocniej działających składników naturalnego pochodzenia, jakie można znaleźć w dobrych przedtreningówkach.

Kofeina bardzo szybko pobudza organizm. Ponadto stymuluje wydzielanie adrenaliny, tym samym pobudzając ośrodkowy układ nerwowy. Zastosowanie przedtreningówki z kofeiną przed treningiem może przynieść wiele zalet. Taka odżywka przedtreningowa może opóźnić zmęczenie, znacznie polepszyć koncentrację i nastrój, a nawet zwiększyć wydolność fizyczną organizmu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kofeina znajdująca się w suplementach znacznie różni się od tej znanej dobrze z kawy. Dzięki temu, że w odżywkach występuje w wolnej postaci, jej działanie jest znacznie mocniejsze i bardziej odczuwalne. Osoby, które uważają, że kofeina na nich nie działa po zastosowaniu mocnej przedtreningówki, mogą bardzo się zdziwić.

Jabłczan cytruliny

Jabłczan cytruliny wzór strukturalny

Jest to połączenie niebiałkowego aminokwasu (cytruliny) i kwasu jabłkowego. W połączeniu z l-argininą stanowi jeden z najlepszych boosterów pompujących, jakie tylko można stworzyć. Producenci suplementów diety bardzo często stosują takie połączenie w swoich produktach.

L-arginina (AAKG)

L-arginina wzór strukturalny

To podstawowy składnik każdej przedtreningówki zwiększającej pompę mięśniową. Jej główne działanie to produkcja tlenku azotu, dzięki któremu transport składników odżywczych do komórek mięśniowych jest znacznie ułatwiony. Transport jest ułatwiony dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Składnik ten może przyczynić się także do lepszej regeneracji po treningu.

L-tyrozyna

L-tyrozyna wzór strukturalny

To składnik z grupy endogennych aminokwasów białkowych, czyli takich, które produkowane są samodzielnie przez organizm. Jest dodatkiem w wielu przedtreningówkach, ponieważ jest bardzo ważnym składnikiem w syntezie neurotransmiterów (takich jak adrenalina, dopamina, noradrenalina), dzięki czemu wykazuje pozytywne działanie podczas długich i ciężkich treningów.

Ponadto l-tyrozyna może przyczynić się do zwiększenia i poprawienia koncentracji. Może wspomagać pracę mózgu i zwiększać odporność na stres.

Tauryna

Tauryna wzór strukturalny

Większość przedtreningówek zawiera ten składnik. Można znaleźć go również w wielu napojach energetycznych. To niebiałkowy aminokwas biogenny, który odpowiada za sprzęganie kwasów żółciowych przed wydalaniem ich z wątrony. Co więcej, tauryna dobrze działa na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto może mieć wpływ na lepsze przyswajanie kreatyny, a także jest antagonistą związku GABA, który zmniejsza pobudliwość i rozluźnia mięśnie.

Kreatyna

Kreatyna

Ten składnik najczęściej pojawia się w odżywkach przedtreningowych w formie monohydratu i jego głównym zadaniem jest utrzymywanie wody w komórkach mięśniowych. Wiele osób sięga po przedtreningówki bez kreatyny, ponieważ obawia się, że ta będzie kolidować z już odbywaną suplementacją tego składnika. Jeżeli prowadzisz cykle kreatynowe, to rzeczywiście taka przedtreningówka może być przeszkodą, ale jeśli stosujesz kreatynę regularnie, to nie powinna stanowić żadnego kłopotu.

BCAA

Aminowasy rozgałęzione BCAA to często spotykany dodatek w popularnych przedtreningówkach. Ten składnik często sportowcy stosują zarówno przed, jak i po treningu. Jeżeli do tej pory stosowałeś BCAA przed treningiem, dokładnie sprawdź zawartość tego składnika w przedtreningówce, ponieważ może się okazać, że jego ilość jest niewystarczająca.

Działanie BCAA związanie jest z trzema egzogennymi aminokwasami: izoleucyną, waliną i leucyną. Nie są one wytwarzane przez ludzki organizm, dlatego wiele osób decyduje się na ich suplementację.

Rozgałęzione aminokwasy BCAA biorą udział w ochronie naszych mięśni. W czasie intensywnego treningu organizm potrzebuje mnóstwo energii, którą uzyskuje właśnie między innymi z katabolizmu tychże aminokwasów. Stosując BCAA, możemy oszczędzić i ochronić aminokwasy znajdujące się w mięśniach.

Z innej beczki - wiele osób niedoświadczonych stawia głównie na BCAA podczas budowania masy mięśniowej, co według niektórych źródeł jest błędną strategią. Mówią one, że aminokwasy rozgałęzione są nadzwyczaj przeciętne w takiej roli i o wiele lepiej spisuje się najzwyklejsze białko.

Beta-alanina

Beta-alanina wzór strukturalny

Jest to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy podstawowych aminokwasów białkowych. To prekursor karnozyny, czyli substancji odpowiedzialnej za regulację pH układu mięśniowego, a do tego utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w obrębie komórek mięśniowych, a to zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego.

Beta-alanina może opóźniać efekt zmęczenia, hamować niekorzystne reakcje kataboliczne w organizmie, a także sprzyjać różnorakim procesom regeneracyjnym. Co więcej, może mieć korzystny wpływ na kurczliwość włókien mięśniowych, co może prowadzić do szybszego rozrostu tkanki mięśniowej i zwiększenia siły.

Stosując regularnie beta-alaninę można w znaczny sposób poprawić wydolność organizmu i przyrost masy mięśniowej. Właśnie dlatego tak często można znaleźć ten składnik w przedtreningówkach.

Rodzaje przedtreningówek

Przedtreningówki można podzielić na 3 grupy:

 1. Klasyczne,
 2. Pompujące,
 3. Wytrzymałościowe.

Warto wspomnieć o tzw. shotach. Są to specjalnie pakowane przedtreningówki w niewielkie buteleczki o pojemności jednej zalecanej dawki. Wystarczy zabrać ze sobą shota, wypić przed treningiem i cieszyć się pompą.

Przedtreningówki klasyczne

To najpopularniejszy rodzaj tego suplementu o wszechstronnym działaniu. Działa pobudzająco, poprawia wytrzymałość, a także zwiększa pompę mięśniową. Są polecane osobom, które nie mają problemów ze zdrowiem, przede wszystkim z krążeniem krwi.

Boostery pompujące

To produkty, które nie zawierają stymulantów układu nerwowego. Są tworzone specjalnie z myślą o osobach, którym najbardziej zależy na dobrym ukrwieniu mięśni. Chętnie sięgają po nie również osoby, które z różnych przyczyn muszą unikać stymulantów jak np. kofeina.

Przedtreningówki wytrzymałościowe

Głównym zadaniem tego suplementu jest zwiększenie energii oraz poprawa funkcji wytrzymałościowych i wydolnościowych. Ważne jest, że taka przedtreningówka nie zwiększa pompy mięśniowej. Zalecane głównie dla osób uprawiających sporty siłowe i wytrzymałościowe.

Przedtreningówka bez kofeiny (bez stymulantów)

Przedtreningówki o działaniu stymulującym są bardzo dobrym wyborem dla wielu osób, ale niestety nie każdy może po takie sięgać. Nie każdy również jest fanem stymulantów. Specjalnie dla takich osób producenci suplementów diety tworzą przedtreningówki bez stymulantów jak na przykład bez kofeiny.

Przedtreningówka bez kreatyny

Odżywki przedtreningowe bez kreatyny, coraz bardziej zyskują na popularności i coraz częściej są stosowane nie tylko przez amatorów, ale i profesjonalistów. Po taki rodzaj przedtrenigówki sięgają głównie osoby, które kreatynę suplementują oddzielnie i chcą, żeby jej dodatkowa ilość w jakikolwiek sposób nie kolidowała z innymi odżywkami. Na szczęście na rynku dostępnych jest mnóstwo przedtreningówek bez kreatyny.

Przedtreningówka dla kobiet

Mimo że tak naprawdę nie ma podziału na przedtreningówki dla kobiet i mężczyzn, to wiele osób szuka tej najlepszej pasującej do swojej płci. Zamiast skupiać się na tym, dokładnie przemyśl jakiego działania najbardziej potrzebujesz – silnego działania pobudzającego, silnego działania wzmacniającego wytrzymałałość czy uniwersalnego działania mającego wpływ na wszystko po trochu. Kiedy już zdecydujesz, po prostu zamów środek, który powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Przedtreningówka dla kobiet

Przedtreningówka dla początkujących

Specjaliści zwykle zalecają, aby swoją przygodę z odżywkami zaczynać od środków o umiarkowanym działaniu. Nie warto od razu sięgać po najmocniejsze przedtreningówki, ponieważ organizm powinien przyzwyczaić się do pobudzenia. Warto dokładnie obserwować jak organizm zachowuje się po zastosowaniu takiej odżywki. Jeżeli działanie będzie zbyt słabe, wtedy warto sięgnąć po coś mocniejszego.

Przedtreningówka dla początkujących

Osoby początkujące powinny pamiętać, że odżywki nie wykonają całej roboty samodzielnie. Żaden, nawet najmocniejszy suplement nie zastąpi diety i wysiłku fizycznego. Od samego stosowania suplementów mięśnie nie urosną! Wiele początkujących osób o tym zapomina.

Najlepsza przedtreningówka, czyli jaka?

Odżywki przedtreningowe można znaleźć praktycznie u każdego producenta suplementów diety dla sportowców. Wielu z nich zachwala swoje produkty, ale niestety część z nich jest przeciętnej lub nawet niskiej jakości. Niektórzy producenci w swoich produktach umieszczają zbyt małe dawki składników, by mogły zrobić różnicę podczas treningu.

Niektóre przedtreningówki mogą zawierać składniki, które wzajemnie ograniczają swoje działanie lub co gorsza, wzajemnie się zwalczają. Umiejętny dobór składników i ich dawek jest bardzo ważny. Właśnie to charakteryzuje najlepsze przedtreningówki, że są stworzone z przebadanych składników, które wspólnie wpływają pozytywnie na zdolności organizmu w czasie treningu.

najlepsza przedtreningówka

Ponadto najlepsza przedtreningówka to także bezpieczna przedtreningówka. Takie najczęściej są stworzone z przebadanych naturalnych składników, które nie powinny powodować skutków ubocznych.

Jednak pamiętaj, że nie wszystkie naturalne przedtreningówki są warte polecenia! Na przykład te, które zawierają wysoką ilość antyoksydantów, mogą oczywiście mieć świetny wpływ na różne fukncje organizmu, ale niestety mogą utrudniać syntezę tlenku azotu, a także hamować stany zapalne wymagane do wywołania hipertrofii mięśniowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ działanie tlenku azotu prowadzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, dzięki czemu do mięśni jest w stanie dotrzeć więcej tlenu i składników odżywczych.

Ranking przedtreningówek

W Internecie można znaleźć wiele rankingów zestawiających najlepsze przedtreningówki zarówno klasyczne, na pompę, jak i na wytrzymałość. Istnieją również najlepsze przedtreningówki bez kofeiny czy specjalne formuły dla fighterów. Wybór jest naprawdę ogromny! Można zauważyć, że w wielu takich rankingach produkty się różnią więc jakie w rzeczywistości są najlepsze przedtreningówki i dlaczego są tak duże rozbieżności między rankingami?

Tak naprawdę bardzo mało jest prawdziwych obiektywnych rankingów z przedtreningówkami. Większość rankingów jest pisanych na zlecenie producentów. Nie oznacza to, że w takich zestawieniach znajdują się słabe suplementy, bo rzeczywiście wiele z nich można śmiało polecić. Chodzi o to, że raczej trudno jest znaleźć w nich naprawdę najlepszy środek.

Przedtreningówki w internetowych rankingach są bardzo podobne do siebie. Zawierają podobne składniki w podobnych dawkach. Jedną z najbardziej wyróżniających się odżywek przedtreningowych jest zdecydowanie Nutrigo Lab Strength. Ta odżywka jest w stanie przygotować mięśnie do nawet ekstremalnego treningu, zwiększyć możliwości organizmu oraz psychiki, poprawić motywację oraz zmęczenie, a także zredukować stres!

przedtreningówka nutrigo lab strength

Nutrigo Lab Strength zawiera same najlepsze składniki. Na szczególną uwagę zasługuje obecność takich składników jak kreatyna, jabłczan cytruliny, EnXtra™, RedNite™, a do tego dochodzi aż 18 różnych składników odżywczych!

W suplemencie zastosowano niezwykłą formułę Strong VASCULAR Booster, której zadaniem jest zwiększenie pompy mięśniowej, gotowości do treningu oraz ogólnej wytrzymałości. O odpowiedni poziom motywacji do treningu dba formuła NEURO Stimulant & Adaptogenic Blend, czyli kompleks składników odpowiedzialnych za zwiększenie energii, walkę ze stresem, obniżenie zmęczenia, a także za wzmocnienie możliwości adaptacyjnych organizmu.

Ponadto Nutrigo Lab Strength zawiera miks dwóch form kreatyn CREATINE Cellular Energy Complex, dzięki któremu możliwe jest wykonanie większej ilości powtórzeń, a także zwiększenie wytrzymałości oraz siły.

Naturalna przedtreningówka. Jak przygotować domową przedtreningówkę?

Naturalna przedtreningówka to sposób na przygotowanie swojego organizmu do wytężonego wysiłku fizycznego. Jest alternatywą dla gotowych środków tego typu, którą można przygotować samemu, jeśli chce się zwiększyć swój poziom energii i wydajność podczas ćwiczeń. Jak tego typu odżywki działają na organizm, czy warto je zażywać oraz na jaki ich rodzaj najlepiej się zdecydować?

Naturalna przedtreningówka

Przedtreningówki należą obecnie do bardzo popularnego rodzaju odżywek, często stosowanych przez sportowców, a także osoby intensywnie trenujące. Dodają energii do ćwiczeń fizycznych i pozwalają na osiągnięcie lepszych wyników, dlatego często są najlepszym sposobem na dni, kiedy odczuwa się zmęczenie lub zniechęcenie spowodowane zatrzymaniem progresu. Na rynku znajdziesz gotowe produkty tego typu, jednak możesz także przygotować je sobie sam, korzystając z naturalnych składników.

Naturalne przedtreningówki - Alternatywa dla gotowych suplementów?

Przed treningiem możemy przyjmować wiele naturalnych składników lub ich mieszanek, które pozytywnie zadziałają na organizm, dodając mu energii i zwiększając jego możliwości podczas ćwiczeń. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie chcą decydować się na zakup gotowych produktów tego typu. Dzięki naturalnym przedtreningówkom można bowiem odczuć sporą różnicę podczas treningu, wiedząc przy tym dokładnie, co i w jakiej ilości się zażyło. Umożliwia to dopasowanie preparatu do swoich potrzeb i oczekiwanego efektu.

Domowe produkty tego typu mają jednak niestety również minusy - przede wszystkim mogą być kłopotliwe w przygotowaniu i przez to mało wygodne. Ich wykonanie wymaga rezerwacji chwili czasu, dlatego są opcją bardziej czasochłonną, niż gotowe preparaty w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie lub tabletek.

Co więcej, zazwyczaj są też niezbyt smaczne, opierają się bowiem na specyficznych mieszankach różnych składników. W efekcie możesz mieć problem ze zmuszeniem się do ich regularnego zażywania, co oczywiście na dłuższą metę może być sporym utrudnieniem. Gotowe suplementy do przyjmowania przed treningiem zazwyczaj są wzbogacone o pyszne smaki, dzięki czemu ich spożywanie nie stanowi żadnego problemu.

Naturalna przedtreningówka jako alternatywa

Warto zastanowić się, która opcja będzie bardziej korzystna - choć naturalne przedtreningówki mogą być nieco tańsze od gotowych produktów, to ich działanie może być słabsze ze względu na mniejszą ilość składników. Dostępne suplementy diety pozytywnie wpływające na trening są zazwyczaj mieszanką wielu cennych substancji, w tym witamin, minerałów oraz ekstraktów roślinnych, działających pobudzająco i zwiększających wydolność organizmu.

Na rynku można znaleźć także naturalne produkty tego typu, korzystające z wysokiej jakości składników bezpiecznych dla organizmu - świetnym przykładem jest Nutrigo Lab Strength, mocna przedtreningówka na pompę mięśniową, dzięki której łatwiej jest osiągać coraz lepsze wyniki podczas ćwiczeń fizycznych. Zawiera ona wiele cennych substancji, pozytywnie oddziałujących na organizm, a przy tym nie powoduje skutków ubocznych.

Naturalna domowa przedtreningówka – Przepisy

Jeśli czujesz, że brakuje Ci energii na trening, naturalny środek zwiększający możliwości organizmu będzie świetnym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych przepisów na przedtreningówki, zawierających składniki o udowodnionym działaniu pobudzającym, zwiększającym wydajność organizmu, a także dodającym motywacji i poprawiającym samopoczucie.

Przedtreningowa kawa

Jest to przepis na tańszą wersję przedtreningówki, którą można przygotować samodzielnie w domu. Zawiera wiele cennych składników, pozytywnie oddziałujących na organizm w kontekście przygotowania do wysiłku fizycznego. Potrzebne substancje można zamówić w specjalnych sklepach z półproduktami.

Przedtreningowa kawa domowej roboty

Składniki

 • 100-200 mg kofeiny,
 • 5 g L-argininy,
 • 5 g kreatyny,
 • 2 g Beta-alaniny.

Są to substancje często wykorzystywane w gotowych suplementach diety dla osób pragnących wzmocnić się przed treningiem. Działają pobudzająco, zwiększają wytrzymałość mięśni i wydolność organizmu, przyspieszają regenerację, mają wpływ na przyrost masy mięśniowej, zapobiegają zakwaszaniu mięśni i zmniejszają uczucie zmęczenia. Dzięki nim trening może być bardziej owocny i lepiej wykorzystany. Należy pamiętać, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny oraz nie mieszać produktu z innymi preparatami zawierającymi ten składnik.

Proteinowa przedtreningówka

W ramach przedtreningówki można przygotować też specjalny koktajl, który będzie smaczniejszym rozwiązaniem, zawierającym przy tym sporo cennego białka i witamin. Dzięki niemu zyska się więcej energii na intensywny trening oraz zadba o dostarczenie organizmowi ważnych dla niego substancji.

Proteinowa przedtreningówka domowe roboty

Składniki:

 • 150 ml jogurtu naturalnego,
 • 15 g nasion chia,
 • 20 g białka,
 • 5 g kreatyny.

Taki zestaw dostarcza organizmowi białka, stanowiącego podstawowy budulec mięśni, a także sporo witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Sprzyja też zwiększeniu intensywności ćwiczeń, przyspiesza regenerację organizmu, wspiera rozrost tkanki mięśniowej i poprawę siły fizycznej.

Sok z buraków

Burak jest jednym z najzdrowszych warzyw, bogatym w wartościowe składniki odżywcze. Taki sok zawiera cenne azotany, które mogą poprawić wydajność ćwiczeń. Azotan przekształca się w organizmie w tlenek azotu, który wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, przepływ krwi i skurcz mięśni.

Sok z buraków jako przedtreningówka

Składniki:

 • 1 obrany i posiekany burak,
 • 1 lyżka soku z limonki,
 • Szczypta różowej soli himalajskiej.

Zblenduj buraki i przenieś do ulubionego szejkera. Dodaj dla smaku sok z limonki i różową sól himalajską. Dokładnie wymieszaj i gotowe!

Woda kokosowa

Woda kokosowa jest naturalnym elektrolitem, który uzupełnia utracone sole i równoważy stężenie elektrolitów w organizmie. Badania mówią, że picie wody kokosowej może być szczególnie pomocne przy nawadnianiu organizmu po wysiłku.

Woda kokosowa jako przedtreningówka

Składniki:

 • 300 ml wody kokosowej,
 • 2 łyżki posiekanego kokosa.

Wystarczy dodać posiekanego kokosa do wody i dobrze wymieszać. Taką naturalną przedtreningówkę można przygotować z wyprzedzeniem czasu i przechowywać w lodówce. Ponadto napój powinno się wypijać schłodzony po treningu.

Sok truskawkowo-jagodowy z nasionami chia

Sok truskawkowo-jagodowy z nasionami chia jako przedtreningówka

Truskawki zawierają naturalne cukry i są pełne przeciwutleniaczy. Jagody są bogate w polifenole, które również mają działanie przeciwutleniające oraz łagodzące powysiłkowe zmęczenie mięśni. Natomiast nasiona chia to dobre źródło białka i błonnika pokarmowego.

Składniki:

 • Pół szklanki truskawek,
 • Pół szklanki jagód,
 • Łyżeczka miodu,
 • Łyżeczka nasion chia,
 • Garść liści mięty.

Po prostu wrzuć owoce i liście mięty do blendera i dokładnie je zmiksuj. Całość przelej do szklanki lub ulubionego szejkera. Dorzuć nasiona chia i miód, a następnie dokładnie wymieszaj. Gotowe!

Pomarańczowy energetyk

Sok z limonki i pomarańczy to świetne źródło witaminy C. Natomiast winogrona to naturalne źródło cukrów, które sprawdzi się idealnie jako dawka glukozy potrzebnej przed treningiem. Ten napój zaleca się wypić na 30-60 minut przed treningiem.

Pomarańczowy energetyk przedtreningówka domowej roboty

Składniki

 • Szklanka posiekanej pomarańczy,
 • 2 łyżki soku z limonki,
 • ¼ szklanki zielonych winogron,
 • Pół szklanki proszku z prażonych nasion kminku.

Przygotowanie takiej przedtreningówki jest banalnie proste. Wystarczy wrzucić posiekane pomarańcze i zielone winogrona do blendera i całość zmiksować. Potem przelewamy do szejkera, dodajemy sok z limonki i sproszkowane prażone nasiona kminku. Mieszamy i gotowe!

Sok bananowo-jabłkowy

Banan jest świetnym owocem pełnym witamin i minerałów, a także wysokoenergetycznych węglowodanów. Jeden średniej wielkości banan dostarcza około 27 g węglowodanów, 3 g błonnika pokarmowego i przynajmniej 100 kcal. Spożywanie bananów przed i w trakcie treningów może przyczynić się do zwiększenia wydajności ćwiczeń.

Sok bananowo-jabłkowy domowa przedtreningówka

Składniki:

 • 2 duże banany,
 • Pół szklanki posiekanego jabłka,
 • Pół szklanki mleka (może być migdałowe, jeśli nie tolerujesz laktozy) lub wody,
 • Łyżka miodu.

Umyj owoce, a następnie osusz je i obierz ze skórek. Banany pokrój w plasterki, a jabłko przekrój na pół – jedną połowę pokrój w małe plasterki, a drugą przechowaj na później. Gotowe kawałki banana, półówkę posiekanego jabłka, miód i mleko wrzuć do blendera i dokładnie zmiksuj aż do uzyskania konsystencji puree. Jeśli napój będzie zbyt gęsty, dodaj jeszcze trochę mleka. Jeśli wszystko będzie wyglądać okej, po prostu przelej do szklanki lub szejkera.

Energetyk kokosowo-spirulinowy

Spirulina to niesamowity składnik bogaty w polisacharydy i zdrowe tłuszcze szybko wchłaniane przez organizm, które pomagają w uwalnianiu energii. Spirulina dodatkowo wspiera rozwój bakterii Lactobacillus, czyli bakterii przyjaznych jelitom – dzięki nim energia jest sprawniej uwalniania, a ponadto wspierają produkcję witaminy B6.

Energetyk kokosowo-spirulinowy, przedtreningówka domowej roboty

Składniki:

 • 1 szklanka delikatnej wody kokosowej,
 • Pół łyżeczki spiruliny w proszku.

Wystarczy tylko dokładnie wymieszać szklankę delikatnej wody kokosowej ze sproszkowaną spiruliną i gotowe. Można zaczynać trening!

Arbuzowy energetyk

To naturalna przedtreningówka bogata w naturalne cukry i biodostępne związki jak likopen i witaminy A i C. To również świetny stabilizator elektrolitów. Picie tej przedtreningówki może poprawić wytrzymałość podczas ćwiczeń i zwiększyć poziom antyoksydantów po wysiłku. Najlepiej spożyć 45 minut przed treningiem lub do 10 minut po treningu.

Arbuzowy energetyk, arbuz jako przedtreningówka

Składniki:

 • 1 szklanka arbuza,
 • 1 szklanka wody kokosowej,
 • 1 łyżka soku z limonki,
 • Szczypta różowej soli himalajskiej.

Wrzuć arbuza do blendera i dokładnie zmiksuj. Przy wlewaniu do szejkera odcedź pestki. Dodaj wodę kokosową, sok z limonki i sól. Dokładnie wymieszaj i gotowe.

Wiśniowa lemoniada

Jedna szklanka wiśni to bogactwo wielu składników odżywczych. Według badań ten owoc wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Mogą one przynieść ulgę po kontuzji powysiłkowej i przyczynić się do szybszej regeneracji mięśni. Połączenie wiśni i lemoniady sprawia, że mamy do czynienia z niezłą domową przedtreningówką.

Wiśniowa lemoniada przed treningiem

Składniki:

 • Pół szklanki wiśni,
 • Pół szklanki soku z limonki,
 • Łyżeczka miodu,
 • ¼ łyżeczki proszku z nasion kopru włoskiego.

Wiśnie wraz z niewielką ilością wody wrzuć do blendera i dokładnie zmiksuj. Przelej do szejkera i dodaj resztę składników. Dokładnie wymieszaj i gotowe.

Przedtreningówka – Możliwe skutki uboczne

To czy po zastosowaniu przedtreningówki pojawią się efekty uboczne zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jakie substancje się w niej znajdują oraz w jakich dawkach. Jeżeli producent zdecydował się na wyłącznie naturalne składniki w optymalnych dawkach, które nie przekraczają dziennego zapotrzebowania, to skutki uboczne nie powinny się pojawić.

Jednak niektóre osoby mogą spotkać się z następującymi skutkami ubocznymi:

 • Ból głowy,
 • Mroczki przed oczami,
 • Mdłości,
 • Uczucie braku siły, zmęczenie,
 • Senność,
 • Spadek energii i motywacji do działania,
 • Drżenie kończyn,
 • Mrowienie na ciele,
 • Zawroty głowy.

Spotykając się przynajmniej z jednym z wyżej wymienionych działań niepożądanych przyczyną może być uczulenie na któryś ze składników przedtreningówki. Ewentualnie odżywka przedtreningowa może zawierać zbyt dużo składników o podobnym działaniu.

Przedtreningówka – Opinie

Przedtreningówki w większości przypadków cieszą się dużą popularnością i dobrą opinią. Wiele tak naprawdę zależy od producenta i rodzaju przedtreningówki, ale sięgając po pewny produkt lub tworząc go w domowych warunkach, raczej można być dobrej myśli. Wiele z nich nie tylko daje kopa przed treningiem, ale także świetnie smakuje.

Przedtreningówka – Czy warto? Podsumowanie

Odżywki przedtreningowe pozwalają wykonać intensywniejszy trening, więc jeśli Twój trening nie jest satysfakcjonujący, to być może przedtreningówka będzie rozwiązaniem problemu. Na pytanie, czy warto brać przedtreningówki trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie. Biorąc pod uwagę ich rodzaje, działanie i możliwe skutki uboczne należy samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Faktem jest, że mnóstwo osób sięga po tego typu preparaty i mocno je zachwala. Szczególnie profesjonaliści pokazują, że bez dobrej przedtreningówki trening nie istnieje. Być może warto zacząć swoją przygodę od słabszych środków i w miarę konieczności przejść na mocniej działające.


Treści zamieszone na blogu NutrigoLab.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Administrator serwisu nie odpowiada za możliwe skutki wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych w witrynie. Jeżeli oczekujesz porady, skontaktuj się ze specjalistą.