Najlepsze odżywki na masę – Wszystko, co musisz wiedzieć!

Utworzone przez: Redakcja Bloga Nutrigo Lab |2020-11-06

Odżywki na masę to produkty, które mogą wesprzeć walkę o poprawę wyglądu sylwetki. Każdy, kto kiedykolwiek próbował wyrzeźbić swoje mięśnie wie, że jest to zadanie niełatwe. Osiągnięcie zamierzonego celu wymaga pracy na wielu polach. Dobre odżywki na masę zdecydowanie ułatwiają to zadanie!


Nutrigo Lab Mass - Mocna odżywka na masę!

mocna odżywka na masę

Szybszy wzrost masy mięśniowej,
Wzrost siły i wydolności,
Wspomaga spalanie tłuszczu,
Zwiększa syntezę hormonu wzrostu,
Wzbogacony o kreatynę, BCAA i l-glutaminę.

Dowiedz się więcej o Nutrigo Lab Mass!


Jak wygląda mechanizm działania suplementów tego typu? Jakie odżywki na masę mięśniową wybrać, by osiągnąć maksimum korzyści? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, który odpowiada na wiele istotnych pytań.

W drugiej części artykułu dowiesz się w jaki sposób efektywnie budować masę mięśniową, a także jaka dieta i aktywność fizyczna najbardziej sprzyjają temu procesowi.

Spis treści

 1. Najlepsze odżywki na masę
 2. Odżywki na masę - jakie wybrać?
 3. Odżywki na masę - Efekty stosowania
 4. Odżywki na masę - Przeciwwskazania
 5. Odżywki na masę - Możliwe skutki uboczne
 6. Odżywki na masę – Opinie
 7. Odżywki na masę – Ile kosztują? Gdzie kupić?
 8. Podsumowanie - Czy warto brać odżywki na masę?

Najlepsze odżywki na masę

Najlepsze odżywki na masę oferują doskonale wyselekcjonowane składniki, których połączenie może dawać realne efekty w postaci przyrostu masy mięśniowej. Występują w różnych postaciach – od kapsułek, po proszki o równie zróżnicowanych smakach. Jak odszukać produkt, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby? Tu możemy się posiłkować informacjami znalezionymi w sieci.

Ranking odżywek na masę i rzeźbę

Internet to miejsce obfitujące nie tylko w rozrywkę, ale i cenną wiedzę. Umiejętne selekcjonowanie informacji nie jest jednak sprawą łatwą. Warto więc poszukać sprawdzonych źródeł i skorzystać z porad specjalistów.

najlepsze odżywi na masę

Jedną z dróg do zdobycia informacji na temat tego, jakie odżywki brać na masę, jest sięgnięcie do rankingów. Są to zestawienia, które prezentują najlepsze produkty z danej kategorii. Dobre rankingi sporządzone zostały przez specjalistów i oferują najcenniejsze dane na interesujący nas temat.

Znajdziemy tam także top odżywki na masę, a wraz z nimi informacje dotyczące składów, sposobu działania, ceny oraz miejsca, w których możemy je kupić.

Jaka powinna być najlepsza odżywka na masę?

Wybór suplementu, który wesprze nasze wysiłki w treningu siłowym wymaga precyzyjnego określenia potrzeb. Musimy znać nasze możliwości, a także wiedzieć, na jakich składnikach najbardziej nam zależy. Czy są to węglowodany i ich energetyzująca moc? Czy może za głównego sprzymierzeńca obierzemy sobie białka?

Najlepsza odżywka na masę powinna precyzyjnie odpowiadać na nasze zapotrzebowanie – uzupełniać niedobory i dodawać siły zarówno przed, jak i po treningu. Jej wybór zależy także od naszych ograniczeń – chorób, alergii oraz stopnia tolerancji na niektóre składniki.

jaka powinna być najlepsza odżywka na masę

Bardzo istotną kwestią jest, by produkt tego rodzaju zawierał związki, które zostały dobrze przetestowane i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Co więcej, substancje te powinny łatwo wchłaniać się w naszym organizmie, byśmy mogli maksymalnie skorzystać z ich dobrodziejstwa.

Poniżej postaramy się rozwinąć temat warunków, jakie powinna spełniać najlepsza odżywka na masę.

Odżywki białkowe na masę

Dostarczenie odpowiedniej ilości protein w diecie może być kłopotliwe, szczególnie dla osób zajętych. Z tego względu warto rozważyć sięgnięcie po odżywki białkowe na masę. Suplementy diety zostały opracowane w taki sposób, by oferować łatwo dostępne formy protein i aminokwasów niezbędnych do efektywnej rozbudowy tkanki mięśniowej.

Stosowane umiejętnie i połączone ze zdrową dietą oraz dobrze zaplanowanym treningiem, odżywki białkowe pomagają przyspieszyć proces hipertrofii mięśni. Co więcej, związki zawarte w niektórych produktach dostarczają także energii oraz wspierają wydajność.

odżywki białkowe na masę

Organizm najlepiej przyswaja proteiny otrzymywane z serwatki mleka w procesie wymiany jonowej lub mikrofiltracji. Białko serwatkowe zawiera aż 50% aminokwasów, a wśród nich ¼ to BCAA.

Proteiny w odżywkach na masę mogą występować w rozmaitej postaci. Każdy z rodzajów różni się dostępnością dla organizmu, a co za tym idzie – skutecznością działania. Najsilniejsze odżywki na masę to najczęściej odżywki wysokobiałkowe, które zawierają nawet 98% protein.

Hydrolizat białka

Hydrolizat (WPH, z ang. Whey Protein Hydrolizate) to białko serwatkowe, które w procesie hydrolizy zostało podzielone na mniejsze i łatwiejsze do przyswojenia części. Peptydy o dwóch i trzech wiązaniach aminowych są znacznie lepiej wchłaniane w organizmie, dlatego mogą zadziałać o wiele efektywniej i szybciej. Na ich przyswojenie potrzebujemy 15 minut do godziny. Hydrolizat to zwykle odżywka na masę bez cukru – oznacza to nieprzyjemny smak, ale także ogromną ilość cennego białka (niemal 100% zawartości to proteiny). Ta forma białka serwatkowego jest także najdroższa.

Izolat białka

W izolacie białka (WPI, czyli Whey Protein Izolate) znajdziemy około 90% protein. Oznacza to, że ta forma zawiera niewielkie ilości tłuszczu i węglowodanów. Jest bardzo dobrze przyswajalna i ma nieco lepszy smak od poprzednika. Izolat białka wyróżnia się także niższą ceną w porównaniu z hydrolatem.

Koncentrat białka

Najmniej dostępną dla organizmu formę protein oferuje koncentrat białka (WPC – Whey Protein Concentrate). Przekłada się to na jego cenę, która jest dużo niższa w porównaniu z hydrolizatem i izolatem. Ta forma oferuje jednak zaledwie 70-85% białka, podczas gdy resztę składu stanowią tłuszcze, węglowodany, woda i dodatki.

Uwaga! Odżywki białkowe należy wliczyć do dziennego bilansu energetycznego. Konieczne jest także uwzględnienie dobowego zapotrzebowania na proteiny, o którym wspominaliśmy powyżej.

Gainery – moc węglowodanów

Są to odżywki węglowodanowo-białkowe, które ułatwiają budowanie masy. Ich skład został opracowany tak, by uzupełniać kaloryczność diety, co jest niezwykle istotne w tym wypadku, a także dostarczać niezbędnych ciału substancji.

Organizm intensywnie ćwiczący potrzebuje energii. Zawarte w gainerach węglowodany stanowią cenne jej źródło, bowiem ich zawartość w produkcie sięga 80%. Serwis BodyBuilding.com podaje, że przyjęcie takiego suplementu diety przed treningiem może spowodować wzrost siły i większą efektywność podczas ćwiczeń.

Dobre odżywki na masę zawierają węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, a więc nie przyczyniają się do zbyt gwałtownego podnoszenia poziomu cukru we krwi. Odżywki węglowodanowe na masę najlepiej przyjmować przed treningiem.

gainer na masę

Gainery zawierają także białka i aminokwasy (ok. 20% składu). Silne odżywki na masę oferują proteiny w najlepiej przyswajalnych formach, a więc hydrolizatu oraz izolatu.

Dobre suplementy diety tego typu zawierają także dodatkowe składniki, które wspomagają organizm w procesie tworzenia nowych włókien mięśniowych, a także zwiększają wydajność podczas ćwiczeń. Cenne są tu oczywiście aminokwasy rozgałęzione, jak również witaminy, kreatynina i minerały.

Jakie odżywki na masę i siłę wybrać?

Poszukując produktu dla siebie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na składniki aktywne, a także przeznaczenie produktu. Wybierajmy te, które oparte są na naturalnych i bezpiecznych substancjach.

Nutrigo Lab Mass – mocna odżywka na masę

Nutrigo Lab Mass to przykład dobrej odżywki na masę. Produkt posiada zróżnicowany skład i dostarcza zarówno białek, węglowodanów, jak i dodatkowych substancji aktywnych. Dzięki temu może stanowić źródło energii niezbędnej podczas intensywnego treningu, a także materiału budulcowego mięśni.

nutrigo lab mass na masę

Omawiany gainer zawiera proteiny w formach, które uznawane są za najlepiej przyswajalne przez ludzki organizm. Znajdziemy tu: hydrolizat białka serwatkowego – Optipep® oraz izolat białka – Isolac®. Co więcej, Nutrigo Lab Mass dostarcza także aminokwasów BCAA oraz AOL (arginina, ornityna i lizyna).

Nutrigo Lab Mass wspiera zwiększanie masy mięśniowej na kilka sposobów. Poza dostarczaniem dawki energii niezbędnej do sprostania treningom, pomaga także indukować proces hipertrofii, zapobiegając jednocześnie procesom katabolicznym odpowiedzialnym za rozpad tkanki mięśniowej. Przyjmując odżywkę regularnie, możemy dużo szybciej regenerować się po treningu między innymi dlatego, że uzupełnia zapasy glikogenu. Co istotne, składniki zawarte w produkcie pomagają także spalić tkankę tłuszczową.

Kompozycja tej odżywki przykuwa także uwagę składnikami dodatkowymi. Poza białkami i aminokwasami, kryją się tam: L-glutamina, glukoza, olej MCT, witamina B6, cynk oraz monohydrat kreatyny.

Nutrigo Lab Mass oferowany jest w dwóch popularnych smakach: waniliowym i czekoladowym.

Dowiedz się więcej o Nutrigo Lab Mass!

Odżywki na masę - jakie wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór suplementów diety wspomagających rozbudowę tkanki mięśniowej. Różnią się składem, ceną, ale także jakością.

Podejmując decyzję na temat tego, jakie kupić odżywki na masę, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

jak wybrać odżywki na masę

Wybór odpowiedniego produktu zależy, bowiem, od:

 • Celu sylwetkowego,
 • Płci,
 • Wagi,
 • Sposobu odżywiania.

Warto także zwrócić uwagę na zawarte w suplemencie diety składniki oraz ich pochodzenie. Priorytetem powinno być nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Wybierajmy produkty sprawdzone i polecane przez użytkowników oraz trenerów.

Odżywki na masę mięśniową i rzeźbę

Najpierw masa, potem rzeźba – głosi znane, nie tylko bywalcom siłowni, powiedzenie. I jest w nim wiele prawdy. Zanim nasza sylwetka nabierze pożądanych atletycznych kształtów, czeka nas ciężka praca na siłowni oraz w kuchni.

Proces kreowania tkanki mięśniowej wymaga zrealizowania dwóch etapów:

 • Przybierania na masie
 • Redukcji – odchudzania

Pierwsza faza powinna być prowadzona tak, by wzrostowi ulegała nie tylko waga, ale przede wszystkim masa mięśniowa (nie zaś warstwa tłuszczu).

Redukcja polega na pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej przykrywającej wyrzeźbione już mięśnie. Nim jednak przejdziemy do tej fazy, musimy mieć co odsłaniać.

Odżywki na masę mięśniową i rzeźbę zawierają składniki, które wspierają każdy z tych procesów. Znajdziemy w nich białka, aminokwasy, kreatynę i węglowodany. Produkty stosowane na redukcji, gdy chcemy uwydatnić mięśnie, mogą mieć obniżoną zawartość węglowodanów i tłuszczów. Sprawdzi się tu odżywka bez cukru czy odżywka wysokobiałkowa.

Odżywki na suchą masę mięśniową

Sucha masa mięśniowa jest tym, na czym zależy wszystkim trenującym. Przyjmując odżywki nie mamy na celu przybrania na wadze poprzez zwiększenia warstwy tkanki tłuszczowej.

Kluczem do sukcesu jest tutaj trening oraz właściwie wyliczona i zbilansowana podaż składników odżywczych. Wysoka kaloryczność posiłków może w krótkim czasie doprowadzić do tycia, a niekoniecznie hipertrofii mięśni. Z tego względu niezmiernie ważne jest, by trening z jednej strony zapewniał kontrolowane uszkodzenia włókien, z drugiej, spalał niezbędną ilość kalorii.

sucha masa mięśniowa

Bardzo istotnym aspektem jest tu także dobranie odpowiedniego suplementu diety. Odżywki na suchą masę mięśniową powinny zawierać przede wszystkim białka, węglowodany i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jakie odżywki białkowe na suchą masę mięśniową wybrać?

Dobre odżywki białkowe na suchą masę mięśniową zawierają proteiny w łatwo przyswajalnej postaci – hydrolizatu czy izolatu. Znajdziemy w nich także rozmaite związki dodatkowe, które wzmacniają działanie produktu.

W budowaniu suchej masy mięśniowej pomocne okazują się następujące aminokwasy:

 • leucyna
 • izoleucyna
 • arginina
 • metionina
 • fenyloalanina
 • lizyna
 • histydyna
 • tryptofan
 • treonina
 • walina

Odżywki węglowodanowe na suchą masę mięśniową

W powiększaniu mięśni pomocne są także węglowodany, które dostarczą niezbędnej energii. Należy wybierać takie odżywki, które dostarczają cukrów o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że produkty te nie wywołują nagłego skoku glukozy we krwi.

W składzie warto również poszukać maltodekstryny i maltulozy, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu insuliny.

NKKT a sucha masa mięśniowa

Poszukując odżywki na suchą masę mięśniową, powinniśmy także szukać w składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Związki te pozwalają na zachowanie glikogenu na odpowiednim poziomie. Co więcej, dostarczane w diecie lub suplementach, nie powodują przyrostu tkanki tłuszczowej.

Odżywki na masę dla początkujących

Osoby trenujące siłowo już od dłuższego czasu zazwyczaj dobrze wiedzą, jakie składniki im służą i przynoszą najlepsze efekty. Co jednak, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami? Jakie odżywki na masę dla początkujących sprawdzą się najlepiej?

odżywki na masę dla początkujących

Produkty dla osób stawiających pierwsze kroki w treningu siłowym powinny posiadać składniki podobne do tych skierowanych do zaawansowanych. Warto postawić na wartościowe źródła białka i aminokwasów, które ułatwią rozbudowę mięśni. Początki na siłowni mogą być także trudne ze względu na towarzyszące nam zmęczenie. Tu przydadzą się węglowodany, które podbiją wydajność.

Zatem jakie odżywki na masę na początek? Przed treningiem warto postawić na produkt zawierający dobre źródło energii, czyli gainer. Wytrzymałość podczas ćwiczeń zwiększy także kreatyna. Po ćwiczeniach możemy spożyć odżywkę białkową zawierającą hydrolizat lub izolat, a także aminokwasy BCAA.

Odżywki na masę dla kobiet – jakie wybrać?

Stosowanie odżywek na masę u kobiet to sposób na przyspieszenie procesu rozrostu tkanki mięśniowej. Produkty te przeznaczone są dla pań, które realizują trening siłowy i pragną zintensyfikować efekty swoich wysiłków.

Skład odżywek na masę dla kobiet jest podobny do tych, przeznaczonych dla mężczyzn. Inne może być dawkowanie. Kobiety mają większą skłonność do przyrostu tkanki tłuszczowej, co wynika z obecności estrogenów. Z tego względu powinny dokładnie wyliczyć ilość spożywanego dziennie suplementu diety.

odżywki na masę dla kobiet

Odżywki na masę dla kobiet pomagają dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii, a także białek, niezbędnych to budowania mięśni. Proces ten u kobiet jest znacznie trudniejszy, niż u panów, dlatego sięgnięcie po odżywki na masę wydaje się dobrym pomysłem.

Odżywki na masę dla szczupłych dziewczyn

Osoby o niskiej masie ciała i budowie ektomorficznej mają często trudność nie tylko z przybraniem na wadze, ale także rozbudową tkanki mięśniowej. Z tego względu warto, by rozważyły stosowanie suplementów diety.

Odżywki na masę dla szczupłych dziewczyn pomagają dostarczyć odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia. Dzięki temu nawet drobne panie mogą skusić się na trening siłowy. Co więcej, skład bogaty w białka i aminokwasy sprawia, że produkty tego typu znacznie przyspieszą rozrost tkanki mięśniowej.

Jakie odżywki na masę bez ćwiczeń?

Osiągnięcie atletycznej sylwetki wymaga spełnienia pewnych warunków. Wizja dużych mięśni bez odrobiny wysiłku to niestety ułuda. Każdy, kto chce rozbudować biceps, plecy czy uda musi zadbać o dietę, ćwiczenia i dopiero na samym końcu - odpowiednią suplementację.

Czy zatem jest sens stosować odżywki na masę bez ćwiczeń? Może mieć to uzasadnienie w wypadku osób wyjątkowo szczupłych, które zmagają się z trudnością w zapewnieniu właściwej kaloryczności swojego jadłospisu. Zdarza się, że ektomorficy mimo starań, nie są w stanie przybrać na wadze, nie mając apetytu lub posiadając zbyt szybki metabolizm. Wówczas mogą sięgnąć po odżywki na masę, jednak powinny tę decyzję skonsultować ze specjalistą.

Odżywki na masę - Efekty stosowania

Odpowiednio dobrane i właściwie stosowanie, odżywki na masę potrafią znacznie przyspieszyć efekty treningów. Dostarczając energii i zwiększając siłę, pozwalają na podnoszenie dużo większych obciążeń, a także zwielokrotnienie ilości powtórzeń.

odżywki na masę efekty stosowania

Odżywki zawierające w składzie białka i aminokwasy mogą przyspieszyć rozbudowę tkanki mięśniowej. Spowalniają bowiem procesy kataboliczne i nasilają anabolizm. Mikrouszkodzenia powstałe podczas ćwiczeń goją się znacznie szybciej, powstają także nowe włókna.

W zależności od tego, jakie dodatkowe składniki zawierają, odżywki na masę mogą zwiększać wydolność, usprawniać krążenie i stabilizować poziom glukozy oraz insuliny we krwi. Niektóre wpływają także na poziom hormonu wzrostu oraz testosteronu, odgrywających ogromną rolę w budowaniu masy.

Odżywki na masę - Przeciwwskazania

Odżywki na masę są bezpieczne, pod warunkiem, że stosujemy je zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedniej ilości. Niemniej, nie każdy może z nich korzystać.

Nie jest to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących. Ze stosowania produktów tego typu powinny zrezygnować także osoby, które mają kłopot z nadmiernym tyciem.

Bardzo istotne jest także dokładne zapoznanie się ze składem produktu. Uczulenie na jakąkolwiek substancję zawartą w odżywce na masę wyklucza jej stosowanie. Dotyczy to na przykład osób z nietolerancją laktozy lub glutenu.

Duże dawki kreatyny mogą zaszkodzić cierpiącym na niewydolność nerek, z tego względu stosowanie produktów ją zawierających należy monitorować. Zwykle nie należy przekraczać 6 tygodni suplementacji.

Niektóre gainery przedtreningowe mogą powodować wzrost ciśnienia, dlatego nie są przeznaczone dla osób cierpiących na nadciśnienie i inne kłopoty układu krążenia.

Odżywki na masę - Możliwe skutki uboczne

Do głównych efektów ubocznych, które mogą towarzyszyć braniu tego typu specyfików należy zbyt szybkie przybieranie na wadze. Dzieje się tak wówczas, gdy nie wliczymy suplementów diety w dzienny bilans energetyczny i przyjmujemy ich zbyt wiele.

Osoby stosujące odżywki białkowe czasem skarżą się na występowanie problemów z układem pokarmowym. Pojawiają się wzdęcia i gazy. Wynika to z obecności glutenu, a także ze sposobu przygotowania odżywki – energiczne mieszanie lub wytrząsanie w shakerze powoduje powstanie bąbelków powietrza, które skutkują kłopotami w jelitach. W takiej sytuacji można spróbować mieszać suplement delikatniej.

W niektórych przypadkach produkty tego typu mogą także pogorszyć stan cery. Zdarza się, że stosując odżywki na masę zaobserwujemy na skórze wypryski i grudki. Wówczas należy zmniejszyć dawkę lub poszukać innego wspomagacza.

Do skutków ubocznych stosowania niektórych odżywek na masę możemy także zaliczyć wzrost ciśnienia tętniczego.

Odżywki na masę – Opinie

Internet roi się od dyskusji dotyczących skuteczności tego typu produktów. Użytkownicy ciągle poszukują w sieci odpowiedzi na pytanie "jakie odżywki są najlepsze na masę mięśniową?".

Opinie z forum są zwykle podzielone. Skuteczność danego specyfiku jest sprawą indywidualną – każdy z trenujących ma inny organizm oraz odmienne potrzeby.

Zatem, jakie brać odżywki na masę mięśniową według forumowiczów? Niektórzy z konsumentów cenią sobie odżywki białkowe, podkreślając, że najlepiej działał na nich hydrolizat oraz izolat. Co prawda trzeba za nie więcej zapłacić, ale mogą przynieść o wiele lepsze rezultaty. Suplementy diety sprawiły, że w ciągu kilkunastu tygodni zwiększyli masę i zaczęli zauważać wzrost mięśni.

Inni na zapytanie: „odżywki na masę, jakie polecacie?” zdecydowanie odpowiadają, że najlepsze efekty dawały im te, które zawierają cukry. Tym, co doceniają szczególnie, jest boost energetyczny, jaki dają im odżywki węglowodanowe na masę. Pojawiły się opinie, że gainery zwiększają wytrzymałość i pozwalają na dźwiganie coraz większych ciężarów, co w krótkim czasie przekłada się na widoczne efekty.

Niektóre osoby skarżyły się na dolegliwości żołądkowe i problemy z nadmierną ilością gazów w przewodzie pokarmowym po stosowaniu niektórych odżywek.

Odżywki na masę – Ile kosztują? Gdzie kupić?

Produkty tego typu kupimy w sklepach sportowych, na stoiskach z odżywkami, które czasami znajdują się w centrach handlowych, a także w Internecie.

odżywki na masę gdzie kupić

Ich ceny kształtują się bardzo różnie – najtańsze odżywki na masę kosztują kilkanaście złotych, podczas, gdy za niektóre zapłacić trzeba nawet kilkaset.

Cena dobrych odżywek na masę

Czynnikiem wpływającym na kwotę, jaką musimy zapłacić za suplementy tego typu jest przede wszystkim jakość składników użytych do ich produkcji. Cena nie może wynosić kilkunastu złotych za opakowanie wielkości 500 g. Tanie odżywki na masę mięśniową mogą zawierać niewielkie ilości substancji aktywnych bądź składniki o niezweryfikowanym pochodzeniu.

Wybierając produkt dla siebie pamiętajmy, że dobre składniki zwykle kosztują. Wynika to ze skomplikowania procesu ich pozyskiwania, a także z certyfikowania. Dobra odżywka na masę kosztuje kilkaset złotych za opakowanie.

Podsumowanie - Czy warto brać odżywki na masę?

Odżywki na masę mogą wesprzeć proces rozbudowy mięśni. Podstawowym warunkiem osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów jest jednak właściwa dieta i aktywność fizyczna. Nie możemy oczekiwać, że systematyczne spożywanie białkowego koktajlu spowoduje magiczny, samoczynny rozrost tkanki mięśniowej.

Mając już opanowany jadłospis i plan treningowy, możemy sięgnąć po dodatkową pomoc w postaci odżywek na masę. Dobrze dobrane i złożone z właściwych składników, mogą stać się cennym wsparciem w walce o atletyczną sylwetkę.


Treści zamieszone na blogu NutrigoLab.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Administrator serwisu nie odpowiada za możliwe skutki wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych w witrynie. Jeżeli oczekujesz porady, skontaktuj się ze specjalistą.