Naturalna przedtreningówka. Jak przygotować domową przedtreningówkę?

Utworzone przez: Mariusz Nowak | 2020-06-11

Naturalna przedtreningówka to sposób na przygotowanie swojego organizmu do wytężonego wysiłku fizycznego. Jest alternatywą dla gotowych środków tego typu, którą można przygotować samemu, jeśli chce się zwiększyć swój poziom energii i wydajność podczas ćwiczeń. Jak tego typu odżywki działają na organizm, czy warto je zażywać oraz na jaki ich rodzaj najlepiej się zdecydować?

Przedtreningówki należą obecnie do bardzo popularnego rodzaju odżywek, często stosowanych przez sportowców, a także osoby intensywnie trenujące. Dodają energii do ćwiczeń fizycznych i pozwalają na osiągnięcie lepszych wyników, dlatego często są najlepszym sposobem na dni, kiedy odczuwa się zmęczenie lub zniechęcenie spowodowane zatrzymaniem progresu. Na rynku znajdziesz gotowe produkty tego typu, jednak możesz także przygotować je sobie sam, korzystając z naturalnych składników.

Czym właściwie jest przedtreningówka?

Czym jest przedtreningówka

Odżywki przedtreningowe to specjalne preparaty, których głównym zadaniem jest przygotowanie organizmu do intensywnej aktywności fizycznej. Zawierają składniki pobudzające organizm i dodające energii, zwiększające wydajność i wydolność, a także przyspieszające regenerację po treningu. Jak nazwa wskazuje, przyjmuje się je przed rozpoczęciem ćwiczeń - najczęściej ok. 30 minut wcześniej, aby zdążyły zadziałać.

Przedtreningówki stanowią najlepsze rozwiązanie problemu niskiego poziomu energii przed ćwiczeniami, a także braku motywacji czy zahamowania postępów w budowaniu wydajności, siły czy sylwetki.

Na rynku dostępne są gotowe suplementy przedtreningowe, skierowane do osób, które szukają szybkich i skutecznych rozwiązań. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie przygotowywać produkty tego typu - często jest to oszczędniejsza opcja, która również potrafi przynieść świetne efekty.

Naturalne przedtreningówki: alternatywa dla gotowych suplementów?

Przed treningiem możemy przyjmować wiele naturalnych składników lub ich mieszanek, które pozytywnie zadziałają na organizm, dodając mu energii i zwiększając jego możliwości podczas ćwiczeń. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie chcą decydować się na zakup gotowych produktów tego typu. Dzięki naturalnym przedtreningówkom można bowiem odczuć sporą różnicę podczas treningu, wiedząc przy tym dokładnie, co i w jakiej ilości się zażyło. Umożliwia to dopasowanie preparatu do swoich potrzeb i oczekiwanego efektu.

Domowe produkty tego typu mają jednak niestety również minusy - przede wszystkim mogą być kłopotliwe w przygotowaniu i przez to mało wygodne. Ich wykonanie wymaga rezerwacji chwili czasu, dlatego są opcją bardziej czasochłonną, niż gotowe preparaty w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie lub tabletek. Co więcej, zazwyczaj są też niezbyt smaczne, opierają się bowiem na specyficznych mieszankach różnych składników. W efekcie możesz mieć problem ze zmuszeniem się do ich regularnego zażywania, co oczywiście na dłuższą metę może być sporym utrudnieniem. Gotowe suplementy do przyjmowania przed treningiem zazwyczaj są wzbogacone o pyszne smaki, dzięki czemu ich spożywanie nie stanowi żadnego problemu.

Warto zastanowić się, która opcja będzie bardziej korzystna - choć naturalne przedtreningówki mogą być nieco tańsze od gotowych produktów, to ich działanie może być słabsze ze względu na mniejszą ilość składników. Dostępne suplementy diety pozytywnie wpływające na trening są zazwyczaj mieszanką wielu cennych substancji, w tym witamin, minerałów oraz ekstraktów roślinnych, działających pobudzająco i zwiększających wydolność organizmu.

Na rynku można znaleźć także naturalne produkty tego typu, korzystające z wysokiej jakości składników bezpiecznych dla organizmu - świetnym przykładem jest Nutrigo Lab Strength, mocna przedtreningówka na pompę mięśniową, dzięki której łatwiej jest osiągać coraz lepsze wyniki podczas ćwiczeń fizycznych. Zawiera ona wiele cennych substancji, pozytywnie oddziałujących na organizm, a przy tym nie powoduje skutków ubocznych.

Nutrigo Lab Strength

Jak przygotować naturalną przedtreningówkę? Najlepsze przepisy

Jeśli czujesz, że brakuje Ci energii na trening, naturalny środek zwiększający możliwości organizmu będzie świetnym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych przepisów na przedtreningówki, zawierających składniki o udowodnionym działaniu pobudzającym, zwiększającym wydajność organizmu, a także dodającym motywacji i poprawiającym samopoczucie.

Naturalny preparat dodający energii

Jest to przepis na tańszą wersję przedtreningówki, którą można przygotować samodzielnie w domu. Zawiera wiele cennych składników, pozytywnie oddziałujących na organizm w kontekście przygotowania do wysiłku fizycznego. Potrzebne substancje można zamówić w specjalnych sklepach z półproduktami.

Składniki:

  • 100-200 mg kofeiny,
  • 5 g L-argininy,
  • 5 g kreatyny,
  • 2 g Beta-alaniny.

Są to substancje często wykorzystywane w gotowych suplementach diety dla osób pragnących wzmocnić się przed treningiem. Działają pobudzająco, zwiększają wytrzymałość mięśni i wydolność organizmu, przyspieszają regenerację, mają wpływ na przyrost masy mięśniowej, zapobiegają zakwaszaniu mięśni i zmniejszają uczucie zmęczenia. Dzięki nim trening może być bardziej owocny i lepiej wykorzystany. Należy pamiętać, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny oraz nie mieszać produktu z innymi preparatami zawierającymi ten składnik.

Koktajl na udany trening

W ramach przedtreningówki można przygotować też specjalny koktajl, który będzie smaczniejszym rozwiązaniem, zawierającym przy tym sporo cennego białka i witamin. Dzięki niemu zyska się więcej energii na intensywny trening oraz zadba o dostarczenie organizmowi ważnych dla niego substancji.

Składniki:

  • 150 ml jogurtu naturalnego,
  • 15 g nasion chia,
  • 20 g białka,
  • 5 g kreatyny.

Taki zestaw dostarcza organizmowi białka, stanowiącego podstawowy budulec mięśni, a także sporo witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Sprzyja też zwiększeniu intensywności ćwiczeń, przyspiesza regenerację organizmu, wspiera rozrost tkanki mięśniowej i poprawę siły fizycznej.