Jak wybrać siłownię/klub fitness?

Utworzone przez: Mariusz Nowak | 2020-04-20

Treningi w domu, mimo że są darmowe, mają też wiele wad. W związku z tym wiele osób – także tych, którzy zaczynali w swoich czterech ścianach – szuka siłowni lub klubu fitness, w którym będą mogli skutecznie, bezpiecznie i w miłej atmosferze pracować nad swoim ciałem. Na co zwracać uwagę w trakcie poszukiwań, by trafić jak najlepiej?

Ceny

Ceny

Koszt, jaki trzeba ponieść w ramach regularnego treningu to jedna z pierwszych rzeczy, na jaki zwracamy uwagę. Rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka. To, ile pieniędzy zapłacimy, zależy od wielu czynników. Nie zawsze warto wybierać najtańsze opcje. Nie jest to związane wyłącznie z możliwą niską jakością usług. Tanie kluby fitness czy siłownie zazwyczaj po prostu mają ograniczenia. Może być trudno w pełni wykorzystać potencjał, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami lub nieefektywnymi treningami. Tanie kluby często także położone są w mniej atrakcyjnej lokalizacji, co zdecydowanie utrudnia logistykę regularnej aktywności fizycznej. Jeśli zależy nam na atrakcyjnej cenie, zazwyczaj zwracamy swój wzrok w kierunku klubów sieciowych. Są one popularne dzięki przystępnej cenie i dość wysokiej jakości usług. Nie zawsze warto także sugerować się wyłącznie ceną za miesiąc – czasem mogą pojawić się dodatkowe płatności, takie jak wpisowe. Oprócz tego często odpowiednie wyniki często wiążą się z większą opłatą – regularne treningi, wysokie kwalifikacje personelu, wyposażenie i możliwości w ramach członkostwa – to wszystko wpływa na cenę. Zorganizowane treningi także kosztują więcej niż w wypadku samodzielnej pracy nad sylwetką.

Lokalizacja

Może wydawać się, że lokalizacja klubu ma drugorzędne znaczenie. Oczywiście w przypadku, gdy interesujemy się specyficzną dyscypliną, zależy nam na konkretnym trenerze czy jesteśmy przywiązani do konkretnego miejsca, nie będzie ona wtedy tak istotna. Jeśli jednak dysponujemy małą ilością czasu i zależy nam na jak najlepszym jego wykorzystaniu, wtedy warto poszukać klubu lub siłowni, który ułatwi logistykę. Na szczęście wiele klubów z odpowiednią renomą znajduje się w miejscach, do których łatwo dojechać. Dobrze też, żeby klub znajdował się w bezpiecznej okolicy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy trenujemy w późnych godzinach. Oprócz samej lokalizacji ważne są także inne czynniki związane z umiejscowieniem. Dużą zaletą dla wielu osób będzie parking lub miejsce dla rowerów, a także połączenia komunikacji publicznej. Sprawą pośrednio związaną z lokalizacją jest także sam budynek, w którym znajduje się klub fitness lub siłownia. Jego stan techniczny może istotnie wpływać na sprawy związane z naszym treningiem, a także na przyjemność, jaka płynie z treningu. W końcu ciężko pracować nad swoją sylwetką w miejscu, które jest zaniedbane.

Dodatkowe możliwości i treningi

Popularność, jaką cieszą się kluby fitness i siłownie stacjonarne sprawia, że coraz więcej z nich chce przyciągnąć klientów poprzez dodatkowe możliwości. Pozwala to im wyróżnić się na tle konkurencji i podnieść atrakcyjność klubu. Zazwyczaj jednak sprawia to, że koszt karnetu jest wyższy. Jeśli więc nie potrzebujemy dodatkowych możliwości, warto z nich zrezygnować, a tym samym – zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednak dla wielu osób będzie to duża zaleta. Możliwości dodatkowych treningów czy udostępnienie sali pozwala rozwijać swoją pasję, czy lepiej pracować nad swoją sylwetką. Coraz więcej siłowni oferuje też konsultacje z dietetykiem lub trenerem personalnym. Jeśli zależy nam na naszej sylwetce, a miejscem naszego treningu jest klub fitness, można wybrać taki, który umożliwia uczęszczanie na wiele zajęć. Siłownia też nie musi być wyłącznie miejscem do treningu siłowego. Część tego typu placówek pozwala uczestniczyć w zajęciach fitness. Ciekawą opcją jest także możliwość dokonania zakupu wyposażenia czy suplementów diety. Wiele osób jednak pozostaje przy zakupach poza tego typu miejscami ze względu na wysoką marżę. Lepszym pomysłem może być zakupienie takich produktów jak suplementy Nutrigo Lab na własną rękę.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Wielu z nas ma już wypracowany tryb życia. Praca, zajęcia, regularne spotkania czy zobowiązania – części z nich nie możemy zmienić, a z innych po prostu nie chcemy rezygnować. Dlatego dla wielu z nas niezwykle ważne będą terminy, w jakich odbywają się zajęcia lub godziny, w których otwarte są siłownie. Wiele miejsc oferuje terminy dopasowane dla osób aktywnych zawodowo lub uczących się. Oferują one przede wszystkim zajęcia w godzinach popołudniowych. Jeśli jednak wolimy być aktywni rano, możemy wybrać klub fitness, który oferuje zajęcia wcześnie. Jest to rozwiązanie stosowane coraz chętniej. Co jednak jeśli interesuje nas siłownia? Wiele popularnych miejsc – w tym znane sieciówki – oferuje dostęp przez całą dobę. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych, które nie lubią ograniczeń, a także dla tych, które mają nietypowy rytm dobowy. Często wiąże się to jednak z wyższą ceną karnetu. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, możemy wybrać siłownię, która działa w konkretnych godzinach. Wiele tego typu miejsc otwieranych jest dość wcześnie rano, a zamykanych późno w nocy. Większość z nas trenuje w bardziej typowych godzinach, w związku z tym bez problemu może korzystać z takich miejsc.

Czystość i poziom obsługi

Siłownia czy klub fitness to miejsca, w którym dzieje się wiele. Podczas treningów mamy kontakt z wieloma powierzchniami, używamy różnych sprzętów, jesteśmy narażeni na kontuzje. To wszystko powoduje, że czystość jest jednym z kluczowych czynników podczas wyboru siłowni czy klubu fitness. Nikt z nas nie chce trenować w brudzie. Nie jest to kwestia wyłącznie estetyki – zaniedbana przestrzeń stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Brak zachowanej czystości podnosi ryzyko chorób, a także może prowadzić do kontuzji. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa należy wybierać miejsca, w których zostaje zachowana higiena. Dotyczy to także szatni, w której często mamy bezpośredni kontakt z wieloma powierzchniami, a także toalety czy pryszniców. Ważny jest także poziom obsługi – dotyczy to nie tylko trenerów czy instruktorów fitness. Kadra, która jest pomocna, a jednocześnie nie jest uciążliwa i zachowuje wysoki poziom kultury osobistej to zdecydowana zaleta, która może zaważyć na wyborze konkretnego miejsca. Może to także ułatwić treningi, zwiększyć przyjemność z treningów oraz poprawić nasze poczucie bezpieczeństwa.

Wyposażenie

Większość treningów wymaga pewnego rodzaju wyposażenia. Zapewniają je właśnie kluby fitness i siłownie. Jakość wyposażenia to nie tylko kwestia estetyki czy przyjemności z treningów – wpływa ona także na bezpieczeństwo. Zaniedbania w tej strefie mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego, jeśli mamy zastrzeżenia co do tego, jak wyposażone jest dane miejsce, lepiej z niego zrezygnować. Jednak nie tylko jakość i stan sprzętów wpływa na to, czy warto wybrać konkretną siłownię, czy klub fitness. Także różnorodność może być sporym atutem, zwłaszcza jeśli lubimy urozmaicone treningi. Jest to także dobre, jeśli dopiero zaczynamy i szukamy aktywności, która nam odpowiada. W przypadku klubów ważna jest także ilość wyposażenia. Ciężko ćwiczyć w sytuacji, gdy nie starcza dla każdego niezbędnego do tego sprzętu. Jednak kwestia ta często ma także znaczenie na siłowni. Niewystarczająca ilość wyposażenia może prowadzić do nieporozumień, frustracji i znacznych utrudnień w przeprowadzaniu treningów. Część tego typu miejsc rozgraniczona jest także na kilka stref. Dobrze jest zorientować się co do stanu każdej z nich. Istotne mogą być nie tylko ciężary, ale też maszyny oporowe. Powinny być one czyste i działać sprawnie.

Atmosfera

Jednak siłownię czy klub fitness charakteryzują nie tylko sprawy techniczne, organizacyjne czy kadrowe. Jest jeszcze kwestia, którą ciężko uchwycić, jednak nadal jest ona bardzo ważna. Chodzi konkretnie o atmosferę. Wielu z nas poszukuje po prostu miejsca, w którym będziemy dobrze się czuć. Na atmosferę składa się wiele czynników, od tak prozaicznych, jak wystrój czy muzyka, przez obsługę, aż po ludzi, którzy się tam spotykają. Część z tego typu elementów jesteśmy w stanie sprawdzić od razu, inne nie są do uchwycenia na pierwszy rzut oka. Atmosfera nie jest także czymś uniwersalnym. Część osób będzie poszukiwało miejsca, w którym rozpierać ich będzie energia i będą mogli zawrzeć nowe przyjaźnie oparte na wspólnym hobby. Inni będą preferować przestrzeń, w której będą się mogli skupić i w pełni oddać pracy nad sylwetką. Jeszcze inni będą woleli wyciszyć się i rozluźnić. To sprawia, że może być nam ciężko odnaleźć właściwe miejsce dla nas. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z darmowego wejścia próbnego, które pomoże rozeznać się nie tylko w możliwościach konkretnego miejsca, ale też atmosferze, która w nim panuje.

Różnorodność

Część osób woli skupić się na pojedynczym celu, jednak sporo osób preferuje możliwość wyboru. Różnorodność dotyczy wielu sfer i zazwyczaj jest dobrym wyborem. Jeśli chodzi o siłownię, dobrze jest się zorientować w tym, jakie treningi oferuje. Różne sprzęty, przestrzeni czy zorganizowanych treningów pozwala się rozwinąć. Nie można także zapominać, że odpowiednio zbilansowany trening zakłada właśnie różnorodność. Powtarzanie podobnych treningów nie tylko spowolni nasz progres, ale też prowadzi do kontuzji i przeciążeń. Jest to po prostu niebezpieczne dla naszego zdrowia. W przypadku klubu fitness, różnorodność oznacza po prostu możliwości wyboru treningów, ale też rozwoju. Jeśli interesuje nas konkretny sport, warto wybrać miejsce, które się w nim specjalizuje. Dzięki temu mamy pewność najwyższej jakości treningów. Jeśli z kolei zależy nam na ogólnym rozwoju, dobrym pomysłem może być miejsce, w którym możemy uprawiać różną aktywność. Różnorodność dotyczy także dodatkowych elementów. Dobrym pomysłem może być siłownia lub klub z sauną czy strefą wellness. Dzięki temu nie tylko osiągniemy swój cel sylwetkowy, ale też zadbamy o swoje dobre samopoczucie, wypoczniemy czy zwiększymy odporność.

Trenerzy

Trenerzy

Sport to dziedzina, w której odpowiednie wsparcie jest nieocenione. Odpowiedni osoba, która zadba o nasze treningi, pomoże nam szybciej osiągnąć nasze cele sylwetkowe, ale też zapewni nam bezpieczeństwo, a także pomoże dopasować aktywność do naszych potrzeb i upodobań. W przypadku klubu fitness zazwyczaj bierzemy udział w zorganizowanych treningach. Osoby je prowadzące są kluczowe dla ich skuteczności, a także atmosfery, jaka panuje podczas zajęć. Dobrze jest szukać profesjonalistów, dzięki którym będziemy mogli się rozwijać i osiągać więcej. A co, jeśli wybieramy się na siłownię? Wiele tego typu placówek współpracuje na różnych poziomach z trenerami. Część z nich oferuje zorganizowane treningi. Ciekawą opcją są także konsultacje, w ramach których można dostać użyteczne wskazówki, a nawet całe plany treningowe. Wybór siłowni będzie także prostszy, jeśli korzystamy z pomocy trenera personalnego. Zazwyczaj organizują oni treningi już w konkretnych siłowniach. W przypadku klubu warto także sprawdzić, czy mamy możliwość wyboru konkretnej osoby prowadzącej. Dobrze jest dopasować ją do naszych indywidualnych preferencji. Trening powinien być przyjemnością, a trener, którego nie lubimy, łatwo może zepsuć nam humor.

Duża siłownia czy klub butikowy?

Obecnie dużą popularnością cieszą się duże kluby, zazwyczaj należące do całej sieci. Alternatywą dla tego typu miejsc są zazwyczaj lokalne kluby, jednak coraz częściej zauważyć można jeszcze inną opcję. Fitness butikowy, bo o nim mowa zdobywa coraz większą popularność. Jest to opcja dla osób, które chcą osiągać maksymalne wyniki, korzystać z wysokiej jakości wyposażenia i mieć możliwość dopasowania treningów do swoich potrzeb. Coraz częściej zauważyć można tego typu kameralne kluby, gdzie największy nacisk kładzie się na indywidualnego klienta. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad – największą będzie wyższa cena treningów. Jednak w zamian dostajemy usługi klasy premium. W siłowni lub klubie butikowym odnajdą się także osoby, które nie lubią tłumów i cenią sobie współpracę z trenerem. Z drugiej strony, większe siłownie dają możliwość poznania większej ilości osób, co może być istotne dla tych z nas, którzy cenią sobie kontakt z innymi. Dobrze jest także dokładnie przyjrzeć się ofercie każdego z tych miejsc, by móc jak najlepiej wybrać.