Dobry trener personalny – jak wybrać?

Utworzone przez: Mariusz Nowak | 2020-04-24

Jeśli myślimy o aktywności fizycznej na poważnie i chcemy osiągnąć lepsze efekty, możemy zastanawiać się nad współpracą z trenerem personalnym. Jednak jego wybór może być trudny. Jak znaleźć kogoś, kto nie tylko zadba o nasze wyniki, ale też bezpieczeństwo, a także współpraca z nim będzie przyjemnością?

Trener personalny – czyli kto?

Przed poszukiwaniami warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim dokładnie jest trener personalny? W skrócie jest to osoba specjalizująca się w konkretnej dziedzinie sportu, która indywidualnie pomaga swoim podopiecznym. Zazwyczaj wspiera ich przede wszystkim poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń oraz pilnowanie poprawności ich wykonania. Trener personalny obecnie kojarzy nam się zazwyczaj z osobami pracującymi na siłowni, jednak to nie jest jedyna opcja. Tego typu specjaliści współpracują zarówno z amatorami, jak i zawodowymi sportowcami. Pomagają przygotować się do zawodów sportowych, jak i po prostu wdrożyć zdrowy tryb życia. Współpraca z nimi jest odpowiednia dla ludzi na różnym poziomie zaawansowania, a także mierzącymi się z różnymi problemami – otyłością, bólami czy siedzącym trybem życia. Może on także świadczyć podstawową pomoc w kwestiach żywienia – jednak w tym zakresie lepiej jest polegać na dietetyku. W odróżnieniu od trenera personalnego wykona on niezbędne badania i dopasuje kompletny jadłospis. Jednak współpraca ze specjalistą od aktywności fizycznej może przynieść wiele zalet. Aby w pełni to wykorzystać, należy wybrać dobrego trenera personalnego. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań. Wybór może być także utrudniony przez fakt, że jest wiele osób wykonujących trening personalny. Jak spośród nich wybrać tego właściwego? Gdzie najlepiej zacząć swoje poszukiwania tak, by były skuteczne?

W czym może pomóc trener personalny?

specjalista

Trenerzy personalni zazwyczaj mają obszary, w których się specjalizują. Wybór właściwego specjalisty zależy także od zrozumienia, w jakich sprawach może nam on pomóc. Część trenerów zajmuje się wyłącznie pracą z profesjonalistami. Ich usługi są dość drogie, jednak możemy się po nich spodziewać naprawdę dobrych efektów. Po pomoc trenera warto również sięgnąć, jeśli po prostu czujemy potrzebę zmiany dotychczasowego trybu życia. Wspólne treningi docenią też osoby otyłe. Potrzebują one szczególnego wsparcia ze względu na obciążenia, komplikacje ze strony układu krążenia oraz potrzebę długotrwałej współpracy. Jednak także osoby szczuplejsze skorzystają ze wsparcia profesjonalisty. Osłabione mięśnie od siedzącego trybu życia, kontuzje, bóle czy inne utrudnienia wymagają specjalnego podejścia. Trener osobisty uwzględni osobiste uwarunkowania i potrzeby, żeby treningi były bezpieczne i skuteczne. Tego typu specjalista pomoże nam też osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jest to zwłaszcza istotne dla osób, które zajmują się kulturystyką, chcą rozwinąć swoją masę mięśniową czy osiągnąć więcej w swojej dziedzinie sportu. Tak naprawdę z trenerem personalnym można pracować nad każdym celem związanym z aktywnością fizyczną czy modelowaniem sylwetki. Może pomóc nam on nie tylko w ambitnych celach, ale też w przede wszystkim w poprawie jakości naszego życia – zmniejszeniem masy ciała, zlikwidowaniem bólu czy zwiększeniem mobilności. Wszystko to w skuteczny i bezpieczny sposób.

Uprawnienia trenera personalnego

Jeśli chcemy wybrać dobrego trenera, możemy zastanawiać się, czy ten zawód jest w jakikolwiek sposób ograniczany przez prawo? Przez długi czas był to zawód regulowany. Aby móc go uprawiać, trzeba było spełnić konkretne założenia, a także uzyskać stopień trenerski. Zgodnie jednak z ustawą deregulacyjną, wymagania wobec osoby, która chce zostać trenerem zostały znacznie zmniejszone, a dostęp do zawodu – ułatwiony. Obecnie, aby nim zostać, należy mieć skończone 18 lat i mieć średnie wykształcenie. Trener personalny musi posiadać także niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Może ono dotyczyć działalności instruktorskiej lub trenerskiej, jednak nie jest ono sprawdzane w sposób formalny. Ważne także, by nie był on nigdy skazany prawomocnym wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwa w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy. Zdezaktualizowały się także specjalizacje, choć nadal wielu trenerów działa w konkretnej dziedzinie. Jednak nadal wielu z nas szukać będzie raczej osób, które w jakiś sposób mogą potwierdzić swoje kompetencje. Nie bójmy zapytać się o to osoby, z którą zamierzamy współpracować. Część osób wykonujących zawód trenera personalnego kończy szkołę lub studia z nim związane. Jednak spotkać można także takie, które wykonały wyłącznie kursy. Nie znaczy to, że taki trener personalny jest gorszy – na to, czy warto z taką osobą współpracować, składa się wiele czynników.

Gdzie szukać trenera personalnego?

Zanim jednak przejdziemy do wyboru trenera personalnego, trzeba wiedzieć gdzie go poszukać. Pierwszą myślą – zazwyczaj słuszną – jest sprawdzenie w social media. Pozwolą one lepiej poznać konkretną osobę – nie tylko to, jakie usługi świadczy, ale też to, w jaki sposób się komunikuje, pracuje, czy – w końcu – jakie ma efekty. W social mediach możemy także zobaczyć opinie klientów. Inne miejsca w sieci także są przydatne podczas poszukiwań. Wielu trenerów dba o to, by móc ich wyszukać w wyszukiwarce, nieraz posiadają także stronę internetową, na której można się z nimi lepiej zapoznać. Jeśli jednak wolimy prowadzić poszukiwania offline, pomocne mogą okazać się rekomendacje znajomych. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na tych, którzy mierzą się z podobnymi problemami – nadwagą, bólami czy innymi – lub osiągnęły cel, do którego chcemy dążyć. Dobrym pomysłem jest także zapytanie w klubie fitness lub siłowni, w której ćwiczymy. Wiele tego typu miejsc ma swoich trenerów, których mogą polecić. Jest to o tyle cenna rekomendacja, że kluby czy siłownie nie chcą narażać swojej reputacji, dlatego zazwyczaj polecają sprawdzonych specjalistów. Można także znaleźć stowarzyszenia, które zrzeszają trenerów, lub firmy, które oferują usługi związane ze zdrowym trybem życia czy pracą nad sylwetką. W ten sposób możemy wybierać spośród wielu profesjonalistów i łatwiej znaleźć tego, który nam odpowiada.

Jakie kwalifikacje powinien posiadać trener personalny?

kwalifikacje trenera

Choć prawo nie zobowiązuje w żaden sposób, by trener personalny miał konkretne wykształcenie czy kwalifikacje, osoby bez nich nie są mile widziane zarówno przez pracodawców, jak i klientów. Jakie więc kwalifikacje powinien posiadać dobry trener personalny? Studia o takim kierunku dostępne są wyłącznie w formie podyplomowej – licencjat lub magistra można zdobyć na innym związanym z aktywnością fizyczną. Wiele osób jednak opiera swoją działalność wyłącznie na kursach. Jednak, jak wiadomo, tego typu szkolenia nie są sobie równe. Wszelkie certyfikaty czy ukończone kursy są przede wszystkim pomocą dla samego trenera lub jego pracodawcy. Lepszym pomysłem jest sugerowanie się przede wszystkim efektami, jakie osiąga konkretny specjalista. Doświadczenie jest jednym z najważniejszych czynników. Jednak nie bójmy także zapytać się wybranego trenera o jego kwalifikacje. Dla osób, które zmagają się z bólami czy ograniczeniami ruchu, pomocny będzie ktoś, kto zna się na fizjoterapii. Z kolei osoby, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową, będą szukać kogoś sprawdzonego w tym zakresie. Zaletą może być także znajomość chociaż podstaw dietetyki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet spośród najlepszych trenerów personalnych nie znajdziemy nikogo, kto zastąpi lekarza. W przypadku poważnych problemów zdrowotnych najpierw należy szukać wykwalifikowanej opieki medycznej, która odpowie także na nasze pytania dotyczące aktywności fizycznej i żywienia.

Cena treningów

Cena dla wielu z nas jest jednym z najważniejszych kryteriów. Często nasze oczekiwania rosną razem z nią. Wydaje się naturalne, że droższy personalny trener będzie lepszy. Czy jednak tak jest na pewno? Na cenę usług trenera personalnego składa się wiele kwestii – od lokalizacji, przez kwalifikacje i doświadczenia, po obszar działania i specjalizację. Oznacza to, że wysoki koszt usług może wynikać z wielu czynników, nie tylko z wysokiego poziomu. Choć cena dla wielu z nas będzie dość ważnym czynnikiem podczas wyboru specjalisty, nie powinniśmy się sugerować tylko nią. Niski koszt usług zazwyczaj związany jest z niedużym doświadczeniem trenera. Nie oznacza to jednak, że jest on zły. Oczywiście, w przypadku bardzo wymagających osób lub takich potrzebujących wyjątkowego wsparcia – przy specyficznych problemach zdrowotnych lub by przygotować się do zawodów – wybranie specjalisty bez doświadczenia może być co najmniej ryzykowne. Jeśli jednak nie mamy wyjątkowych wymagań, a dany trener ma dobre referencje, możemy zdecydować się na tego, który będzie odrobinę tańszy. Często także wysokie ceny związane są z dobrym marketingiem i rozpoznawalnym nazwiskiem. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na współpracy z taką osobą. Nie zawsze duża rozpoznawalność wiąże się z wysoką jakością usług. W każdym przedziale cenowym możemy także znaleźć trenerów godnych uwagi. Warto jednak przygotować się na wyższe wydatki – zdrowie nie ma ceny, a może nam je zapewnić wyłącznie dobry trener.

Trener personalny a kulturystyka

Obecnie wiele osób interesuje się budowaniem masy mięśniowej, pragnie wyrzeźbionego ciała, część dąży nawet do startu w zawodach kulturystycznych. Jest to ciężka, długotrwała praca, która wymaga wielu treningów i wyrzeczeń. Podczas pracy nad swoim ciałem – zwłaszcza tak rozłożonej w czasie – nie ma miejsca na pomyłki. Działanie na własną rękę, bez doświadczenia, może prowadzić do kontuzji. Dlatego, jeśli pragniemy wyrzeźbić nasze ciało, dobrze jest skorzystać z pomocy trenera personalnego. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy trener zajmuje się kulturystyką. Choć w social mediach często oglądamy osoby napakowane, z mocno zarysowanymi mięśniami, jest to stereotyp. Świat sportu jest bardzo różnorodny i wielu specjalistów skupia się na różnych obszarach. Jeśli także decydujemy się na współpracę z trenerem personalnym, nie powinniśmy kierować się tym, jak bardzo jest przypakowany. Rozbudowana tkanka mięśniowa nie świadczy o tym, że dana osoba jest najlepszym wyborem do współpracy. Powinniśmy patrzeć przede wszystkim na kwalifikacje i referencje. Warto także pamiętać, że osoba, która wie wiele na temat bodybuildingu, może nie poradzić sobie ze współpracą z osobą z nadwagą lub problemami z mobilnością. Zawsze warto patrzeć szeroko i nie bać się pytań. Dobrze zadane pozwolą nam wybrać trenera personalnego dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb.

Jak powinna wyglądać współpraca?

współpraca z trenerem personalnym

Jeśli pierwszy raz korzystamy z pomocy trenera personalnego, nie wiemy, czego się spodziewać. W takim przypadku ciężko jest zorientować się, czy współpraca przebiega tak, jak należy. Jak więc powinna ona wyglądać? Każdy z trenerów personalnych ma swoje własne metody i sposoby, jednak jest wiele elementów, które są wręcz obowiązkowe. Jednym z nich jest wywiad zdrowotny, który powinien zostać przeprowadzony na samym początku współpracy. Jest on obowiązkowy do bezpiecznego treningu. Musimy pamiętać o szczerości – jest ona dobrym fundamentem. Warto także zwrócić uwagę na rozgrzewkę. Na początku współpracy może ona zajmować większą część treningu. Jednak warto pamiętać, że jest ona bardzo ważna i dobry trener nie będzie jej zaniedbywał. Część osób może się także spodziewać, że treningi będą intensywne. Jeśli jednak tak jest, to zły znak. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji. Treningi powinny być dopasowane do indywidualnych warunków. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą nam się rozwinąć i osiągnąć cele sylwetkowe. Treningi powinny także odbywać w odpowiednich godzinach. Przeprowadzone zbyt wcześnie rano lub zbyt późno wieczorem może odbić się na naszym zdrowiu i dać za mało czasu na regenerację. Jeśli chcemy zorientować się, czy osoba, który nas interesuje, jest odpowiednia, możemy umówić się na trening próbny, podczas którego poznamy jego metody i sposób współpracy.

Cechy charakteru dobrego trenera

Praca trenera wymaga nie tylko kwalifikacji, znajomości ćwiczeń, technik czy tego, jak funkcjonuje ludzkie ciało. To przede wszystkim codzienna praca z ludźmi o różnych warunkach, charakterach i potrzebach, do których trzeba się dopasować. To sprawia, że trener personalny powinien nie tylko skupić się na umiejętnościach związanych z samymi ćwiczeniami, lecz zadbać także o te dotyczące relacji międzyludzkich. Jaki więc powinien być trener osobisty? Przede wszystkim, cierpliwy i wyrozumiały. Ćwiczenia wymagają pokonania swoich słabości, rezygnacji ze swoich przyzwyczajeń. To sprawia, że osoba trenująca może nie tyle odczuwać zniechęcenie, ile nawet miewać obniżenie nastroju czy być agresywna. Wszystko potęguje zmęczenie i – w wielu przypadkach – utrata wagi. Trenerzy personalni powinni sobie z tym radzić – zarówno w przypadku mniejszego zniechęcenia, jak i większych kryzysów. Osoba prowadząca nasze treningi powinna także umieć słuchać. Jest to niezbędne do dopasowania odpowiednich ćwiczeń. Dobre także, by trener był pełen pasji, chęci, ale też kreatywności. Energia, którą będzie miał podczas aktywności, udzieli się także nam i pozwoli nam się rozwinąć, a także dobrze spędzić czas. Trzeba jednak pamiętać, że każdy trener jest inny. Musimy być gotowi na to, że nie zawsze poczujemy „chemię”. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto także spotkać się z konkretnym trenerem, porozmawiać z nim, a najlepiej – umówić się na trening próbny.

Trener personalny – wykształcenie i doświadczenie

Choć prawo w żaden sposób nie obliguje osób chcących pracować jako trenerzy personalni do zdobycia konkretnego wykształcenia, wielu z nich decyduje się odpowiednio przygotować się do zawodu na studiach lub kursach. Takie dokształcanie się potrafi być bardzo cenne i dać odpowiednie przygotowanie w bardzo szerokim zakresie. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma takiego kierunku studiów licencjackich czy magisterskich jak trening personalny. Dlatego, jeśli trener ma wykształcenie wyższe, jest ono związane z inną dziedziną bezpośrednio lub pośrednio związaną z aktywnością fizyczną, takie jak fizjoterapia. Często jednak uczelnie wyższe oferują studia podyplomowe związane z treningiem personalnym, które przygotowują do tego typu pracy. Wiele osób zaczyna także pracę na podstawie różnego rodzaju kursów. Ich poziom jest bardzo zróżnicowany, jednak ludzie ambitni i pełni pasji na prawie każdym są w stanie wiele się nauczyć i nabrać praktycznych umiejętności. Ważne jest również doświadczenie. To przez realną pracę trener personalny uczy się, jak pracować z ludźmi, rozwiązywać problemy i prowadzić treningi. Dobrze jest wybrać takiego, który ma już na swoim koncie pewną ilość podopiecznych. Warto jednak pamiętać, że także osoby dość nowe w branży mogą być uzdolnione i warto z nimi współpracować.

Jak sprawdzić, czy udało nam się wybrać dobrego trenera?

Wybór spośród wielu trenerów personalnych jest trudny. Jeszcze trudniejsze może być zweryfikowanie, czy udało nam się wybrać tego odpowiedniego, zwłaszcza w przypadku osób dopiero zaczynających dopiero przygodę z regularną aktywnością pod opieką specjalisty. Jak sprawdzić, czy udało nam się wybrać dobrego trenera personalnego? Wiele zależy od naszych osobistych odczuć. Jeśli po prostu się nie dogadujemy lub czujemy niekomfortowo, nie ma sensu kontynuować współpracy. Ważne też, żeby pamiętać, że aktywność ma sprawić, że poczujemy się lepiej. Jeśli nie widzimy poprawy, wina może być po stronie trenera. Ćwiczenia nie powinny nam także sprawiać bólu i być dostosowane zarówno do naszego poziomu, jak i możliwości ruchowych. Dobry trener będzie także szczery, a jednocześnie uprzejmy. Potrzebujemy osoby, która kompleksowo będzie wspierać nas w zmianie swojego życia. Nie powinien także wykraczać poza swoje kompetencje w różnych obszarach. Jednak w jaki sposób jak najszybciej zorientować się, czy trener jest odpowiedni? Ważne jest, by dokładnie sprawdzić referencje. Opinia innych jest niezwykle pomocna zwłaszcza podczas wyboru. Żeby zminimalizować także ryzyko nietrafionego wyboru, dobrze jest też skorzystać z próbnego treningu. Podczas niego mamy szansę zorientować się, jak wygląda współpraca oraz jaki jest trener, którego wybraliśmy. Wielu z nich oferuje tego typu usługę, by uwiarygodnić swoja umiejętności oraz zapewnić wysoki poziom obsługi.

Trening samodzielny czy z trenerem?

Na temat treningów narosło wiele mitów, część niezwykle szkodliwych. Sukces pracy nad swoją sylwetką zależy od wielu czynników, także tych bardzo indywidualnych. Samodzielne treningi są oczywiście tańszą opcją. Trener personalny pomoże nam także dobrać suplementy, takie jak Nutrigo Lab. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy uda nam się wybrać trenera personalnego, który zna się na tym, co robi. Nie jest to łatwe, ale zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek. Jeśli jednak nie chcemy współpracować z trenerem, dobrze jest także spróbować samemu. Pozwoli nam to lepiej poznać siebie i swoje ciało. Należy jednak być ostrożnym. Ciekawą opcją może być skorzystanie z darmowych konsultacji lub treningów, jeśli są one organizowane przez siłownię lub klub, w którym ćwiczymy. Dzięki temu lepiej poznamy chociaż podstawowe założenia, zostaniemy też nakierowani na ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać. Nadal jednak, jeśli pozwalają na to nasze warunki, dobrze jest skorzystać z pomocy któregoś z trenerów personalnych. Jeśli szukamy wysokiej jakości usług, ciekawym rozwiązaniem może być klub lub siłownia butikowa. W tego typu miejscach mamy kameralną atmosferę i maksymalne skupienie się na osobie ćwiczącej przy pracy z trenerem personalnym.