Dietetyk – jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Utworzone przez: Mariusz Nowak | 2020-04-26

Odchudzanie często jest złożonym i niełatwym procesem. Przeprowadzane samodzielnie nie tylko może nie dawać zadowalających efektów, a może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Spis treści

  1. Kim jest dietetyk?
  2. Kim jest dietetyk?
  3. Wykształcenie dietetyka
  4. Opinie
  5. Długotrwała współpraca
  6. Dietetyk stacjonarny czy online?
  7. Jak wygląda współpraca z dietetykiem?
  8. Trener a dietetyk
  9. Czy warto korzystać z pomocy dietetyka?

Kim jest dietetyk?

Zanim przejdziemy do poszukiwania dobrego dietetyka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim on tak naprawdę jest i czym się on zajmuje. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru i samej pracy z taką osobą.

Dietetykiem nazywamy specjalistę z zakresu żywienia człowieka w zdrowiu i w chorobie. W zakres jego kompetencji wchodzi doradzanie zarówno osobom indywidualnym, jak i całym grupom. Zajmuje się również edukacją oraz promocją zdrowego stylu życia.

Jeśli jednak dążymy do zrzucenia wagi, najczęściej mówimy o współpracy w pojedynkę w gabinecie. Dzięki niemu dowiemy się, jak wpływają na nas poszczególne produkty. Badanie ich składu, wdrożenie odpowiedniego jadłospisu w kontekście naszego stanu zdrowia, ułożenie diety, ale też profilaktyka, leczenie żywieniowe czy pomoc podczas zaburzeń odżywiania to także zadanie takiego specjalisty.

Aby zostać dietetykiem, należy zdobyć odpowiednie kompetencje. Specjaliści mają także obszary, w których działają, takie jak dietetyka kliniczna, sportowa czy psychodietetyka.

Praca tego typu profesjonalisty opiera się na zaufaniu i dokładnej analizie potrzeb oraz oczekiwań. Powinien on posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale też narzędzia, takie jak waga z analizatorem składu ciała, która jest o wiele dokładniejsza od jej standardowej wersji.

Z pomocy dietetyka możemy skorzystać w ramach NFZ po uzyskaniu odpowiedniego skierowania, jednak kolejki do tego typu poradni są niestety dość długie. Wiele osób przy większych i mniejszych problemach związanych z odżywianiem decydują się na wizyty prywatne.

Wykształcenie dietetyka

Znalezienie dobrego dietetyka może być wymagającym zadaniem. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest ogromne ze względu na powiększającą się ilość osób chorujących na choroby cywilizacyjne oraz cierpiących z powodu nadwagi. Jednak jak wybrać dobrego profesjonalistę?

Warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Ze względu na brak regulacji prawnych część dietetyków wykonuję pracę na podstawie dyplomów otrzymanych na kilkutygodniowych kursach. Różnica pomiędzy nimi a osobami po studiach lub szkołach policealnych, zazwyczaj jest dość spora.

Kursy nie są w stanie pokryć wszystkich dziedzin, które poruszane są przy bardziej obszernej edukacji. Nie bójmy się pytać i dowiadywać się, jakie jest wykształcenie osoby, której usługi nas interesują. Wiele osób może czuć się niekomfortowo przy zadawaniu tego rodzaju pytań, jednak nie ma się czego bać.

wykształcenie dietetykaSpecjaliści zazwyczaj bez oporów dzielą się informacjami o swoim wykształceniu i doświadczeniu. Pozwala to zweryfikować, czy konkretna osoba jest w stanie nam pomóc i w jakim zakresie.

Oczywiście, dobre studia nie są w stanie zagwarantować, że wybierzemy właściwie. Dobry dietetyk może być także wyłącznie po kursach, jednak dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz chęci rozwoju jest w stanie nabrać odpowiednich kompetencji. Dlatego, choć warto zwracać uwagę na wykształcenie, nie jest ono jedynym wyznacznikiem jakości usług, jakie świadczy dana osoba.

Nie bójmy się pytać o interesujące nas informacje. W ten sposób zwiększymy szansę na wybór jak najlepszego specjalisty, który pomoże nam w naszej sytuacji.

Opinie

Dietetyk to osoba pracująca z ludźmi. Każdy z nich jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego warto zasięgnąć opinii, która zmaga się z podobnym problemem, co my. W dobie internetu jest to o wiele prostsze.

Warto poszukać na grupach czy forach – nie tylko specjalistycznych, ale także lokalnych. Dzięki temu łatwiej znajdziemy profesjonalistę, który będzie przyjmował w naszej okolicy.

Ludzie chętnie dzielą się opiniami, dzięki którym mogą dać znać, komu warto zaufać. Także dietetycy zabiegają o to, by wystawiać opinie o współpracy z nimi. Dzięki temu możemy lepiej poznać danego specjalistę – nie tylko poziom jego usług, ale też sposób współpracy czy stosowane metody. Pozwala to dobrać dietetyka także pod tym kątem. Jest to niezwykle istotne – działanie ze specjalistą powinno być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i warunków.

Zazwyczaj poszukujemy dietetyka z jak najlepszą opinią – nic w tym dziwnego. Lepiej unikać osób, których podopieczni nie są zbyt zadowoleni. Jednak pojedyncze negatywne opinie nie powinny nas zniechęcać. Współpraca może nie układać się z wielu powodów – zbyt wysokich oczekiwań czy niedopasowania pod kątem stosowanych metod.

Dodatkowo pojedyncze negatywne opinie dodają wiarygodności i pozwalają jeszcze lepiej poznać to, w jaki sposób działa konkretny dietetyk. Dobrym pomysłem może być zapytanie najbliższych, zwłaszcza osób zmagających się z podobnym problemem, co my – dzięki temu możemy zdobyć kontakt do zaufanego profesjonalisty.

Długotrwała współpraca

Żywienie jest bardzo ważną częścią życia każdego z nas. Wpływa ono na całe nasze życie, a odpowiednia dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Jednak praca nad sposobem odżywiania wymaga czasu.

Dlatego lepiej jest unikać dietetyków, którzy oferują szybkie efekty czy niesamowite sposoby. Przy pracy z tego typu specjalistą musimy nastawić się na długotrwałą współpracę. Jeśli wybrany przez nas specjalista nie patrzy w przyszłość, powinien być to dla nas znak ostrzegawczy.

Działania długofalowe zakładają także, że dietetyk będzie uważnie obserwował nasze postępy i reagował na wszelkie zmiany – niezależnie od tego, czy będą one spowodowane naszymi postępami w zmianie odżywiania, czy też naszymi własnymi gustami. W końcu może się okazać, że zaproponowane produkty czy dania nie będą nam smakowały

Dobry dietetyk weźmie także pod uwagę nasze indywidualne upodobania. W końcu dieta nie powinna być smutnym wyrokiem, a smaczne jedzenie zdecydowanie ułatwi wdrożenie zdrowego odżywiania.

Długotrwała współpraca minimalizuje także ryzyko błędu – na bieżąco jesteśmy doglądani przez specjalistę, często też mamy wykonywane pomiary czy badania, które dadzą nam całościowy obraz postępów, jakie dokonujemy.

Wdrażanie diety nie jest wróżeniem z kart. Dlatego także przy podjęciu współpracy ze specjalistą dobrze jest sprawdzić, z jakich metod oceny postępów oraz wstępnego określenia stanu zdrowia korzysta. Da nam to także wgląd do metod i wiedzy, jaką posiada konkretny dietetyk.

Dietetyk stacjonarny czy online?

Wiele usług przeniosło się do sieci – dotyczy to także branży dietetycznej. Coraz więcej osób decyduje się na współpracę online. Czy jednak taka forma w ogóle ma sens? Czy lepsza jest współpraca stacjonarna?

Dzięki internetowi zniesione są fizyczne granice – możemy działać wspólnie ze specjalistą z dowolnego miejsca. W ten sposób mamy większy wybór. Jednak także w tym przypadku musimy zwrócić uwagę na konkretne kroki, które zawsze muszą zostać wykonane przy współpracy z dietetykiem – zarówno stacjonarnej, jak i przez internet.

Lepiej omijać z daleka osoby, które oferują gotowe jadłospisy. Także, gdy decydujemy się na usługi online, konieczne jest wykonanie niezbędnych badań i analizy – jednak w tym przypadku duża część działań spoczywa na nas. Uzyskane wyniki przesyłamy dietetykowi, aby mógł się z nimi zapoznać. Różni specjaliści wykorzystują różne kanały, by kontaktować się ze swoimi klientami – warto wybrać tak, by było to odpowiednie także dla nas.

Współpraca z dietetykiem poprzez internet może być bardzo dobrą opcją – jednak część osób może nie być do tego przekonana. Trudno zastąpić osobisty kontakt z drugą osobą, dla niektórych bariera monitora może być nie do przeskoczenia. Łatwiej także o motywację, gdy zamiast przed komputer wybieramy się do realnego gabinetu.

Jednak zarówno przez internet, jak i stacjonarnie możemy trafić zarówno na dobrego dietetyka, jak i złego. Zawsze przed współpracą należy sprawdzić, kim jest osoba, z którą mamy zamiar działać – jej wykształcenie, doświadczenie czy opinie innych osób.

Jak wygląda współpraca z dietetykiem?

Jeśli decydujemy się na współpracę z dietetykiem, warto zorientować się, w jakich dziedzinach może nam on konkretnie pomóc. Dobrze mieć świadomość, że tego typu specjalista nie jest lekarzem. Jeśli więc musimy zmienić sposób odżywiania ze względów zdrowotnych, trzeba współpracować z odpowiednim specjalistą. 

Należy także regularnie monitorować swój stan zdrowia. Współpraca z dietetykiem natomiast opiera się na kilku stałych elementach, które powinny zostać wdrożone – ich wykonanie upewni nas w tym, że udało nam się wybrać dobrego dietetyka. Istotny jest wstępny wywiad, analiza składu i masy ciała, a także w większości przypadków wykonanie niezbędnych badań. Większość tych działań wykonuje się na pierwszej wizycie, a następnie regularnie powtarzane. Jednak dietetyk to ktoś więcej niż tylko osoba, która układa jadłospis i ma zmniejszyć nasz obwód w pasie.

jak wygląda współpraca z dietetykiemDo jego zadań należy także utrzymywanie wysokiej motywacji podczas zmiany sposobu żywienia. Powinien również być wyrozumiały i empatyczny – droga po nową sylwetkę nie jest łatwa. Problemy ze zdrowym odżywianiem często są także związane z naszą psychiką, dlatego dobry dietetyk zazwyczaj zna chociaż podstawy tego, jak funkcjonuje ludzki umysł.

Przy pracy ze specjalistą istotna jest także szczerość z naszej strony – dlatego ważne jest, by znaleźć osobę, której możemy w pełni zaufać. Zależy to nie tylko od profesjonalizmu, wiedzy czy doświadczenia konkretnego dietetyka, ale też od tego, jaką jest osobą. Nie bójmy się szukać i sprawdzać – od udanej współpracy zależy nasze zdrowie.

Trener a dietetyk

Jeśli pracujemy z trenerem nad naszą sylwetką lub się nad tym zastanawiamy, mamy świadomość, że jego obszar pracy w pewien sposób przeplata się także z żywieniem. To, po jakie jedzenie sięgamy, zależy także od poziomu naszej aktywności fizycznej.

Oprócz tego musimy mieć świadomość, że podczas pracy nad swoją sylwetką – zwłaszcza gdy chcemy zgubić nadmiarowe kilogramy – dieta i trening wzajemnie się uzupełniają. Regularna aktywność zapewnia lepsze samopoczucie i szybsze efekty, lecz bez diety także nie jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalających efektów – zarówno sylwetkowych, jak i wytrzymałościowych czy siłowych.

Jednak należy pamiętać, że trener powinien uzupełniać pracę dietetyka i odwrotnie. Osoba, która zajmuje się naszą aktywnością, może dać pewne wskazówki co do naszego sposobu odżywiania, jednak nie powinna się całkowicie nim zajmować, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i jak najlepszych efektach.

Lepiej jest zaufać osobie, która skupiła się na zdobywaniu kompetencji w zakresie żywienia. Dietetyk kompleksowo zajmie się tym, co jemy. Niemniej, wskazówki trenera mogą być jak najbardziej przydatne, dobrze jednak je skonsultować.

Zarówno jeden, jak i drugi profesjonalista może nam też pomóc w zakresie doboru odpowiednich suplementów, które pomogą nam osiągać jak najlepsze efekty i uzupełnić niedobory – co jest niezwykle ważne w procesie odchudzania. Pomoże to osiągnąć jak najlepsze wyniki, a tym samym – zdrowo i skutecznie stracić na wadze.

Czy warto korzystać z pomocy dietetyka?

Wielu z nas podejmuje próby zmiany diety samodzielnie – zwłaszcza jeśli zależy nam na utracie wagi. Jednak odpowiednie żywienie składa się wiele czynników. Żeby właściwie opracować jadłospis, należy nie tylko wziąć pod uwagę nie tylko ogólne założenia i dobre praktyki.

Potrzeby i stan zdrowia każdego z nas się różni, co jest kluczowe dla wdrożenia właściwej diety. Samodzielne zmiany w tym zakresie mogą być nieskuteczne, a nawet groźne dla zdrowia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pomoc dietetyków. Dużą zaletą tego typu współpracy jest skuteczność oraz trwałość efektów.

Dzięki wsparciu możemy uniknąć tak częstego przy odchudzaniu efektu jojo. Dietetyk zwróci także uwagę na nasze problemy, oczekiwania, ale też potrzeby i gusta. Dzięki temu zmiana sposobu odżywiania nie musi być bolesna, a także zachowamy wiele ulubionych smaków w jadłospisie, choć też najprawdopodobniej odkryjemy nowe. Pomoc, jaką oferuje dietetyk, jest nieoceniona – musimy jednak najpierw trafić na dobrego specjalistę.

Obecnie wybór jest bardzo szeroki. Dzięki temu wielu dietetyków oferuje wysoki poziom usług, a my możemy wybierać spośród wielu podejść i możliwości. Niestety, wiążą się z tym także pewne zagrożenia. Mnogość dietetyków zwiększa także ryzyko na natrafienie na niezbyt dobrego specjalistę.

Istotne mogą być polecenia – profesjonalista sprawdzony przez inną osobę będzie bardziej godny zaufania. Swoje poszukiwania dobrze także zacząć w internecie – dzięki temu możemy szybko zweryfikować konkretnego specjalistę.